لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

برنامه اوباما برای کاهش نگرانی ها از برنامه شنود


اوباما: اولین وظیفه من به عنوان رئیس مملکت حفظ امنیت در کشور است. باید میان امنیت و آزادی هایمان توازنی برقرار کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید به مسائل امنیتی اشاره کرد و به سوالهای خبرنگاران در زمینه های مختلف پاسخ گفت.

آقای اوباما در سخنان آغازین خود گفت: «اولین وظیفه من به عنوان رئیس مملکت حفظ امنیت در کشور است. و باید میان امنیت و آزادی های مان توازنی برقرار کرد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت طی چند هفته گذشته با نمایندگان کنگره آمریکا درباره تلاشهای ضد تروریستی و ارزشهای امریکایی که تنش هایی ایجاد نموده، رایزنی کرده است.

اوباما گفت کافی نیست که من از برنامه مان برای مقابله با تروریسم مطمئن باشم، مردم آمریکا نیز باید از این برنامه مطمئن باشند. رئیس جمهوری آمریکا گفت او در ضمن به این موضوع هم فکر می کند که این برنامه ورای مرزها چگونه دیده می شود.

آقای اوباما افزود که باید گامهایی برداشته شود تا شیوه اجرای برنامه شنود از سوی دولت ایالات متحده که هدف آن تامین امنیت و حفاظت کشور از حمله تروریستهاست، بهبود یابد.

باراک اوباما گفت او برای اصلاح «پاتریوت اکت» (قانون مهین دوستی)، و برنامه شنود با کنگره همکاری می کند. به گفته آقای اوباما موازنه صحیح میان امنیت و آزادی ها باید تمرکز بر تروریسم را نیز در بربگیرد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنان امروز جمعه خود در کاخ سفید گفت باید ملاحظات بیشتر در اجرای برنامه شنود مورد توجه باشد که از جمله آنها، شفافیت بیشتر و نظارت بیشتر است تا از این برنامه سوء استفاده نشود.

وی افزود از تشکیلات اطلاعاتی کشور خواسته است مطمئن شوند حداکثر اطلاعاتی را که می توانند درباره برنامه شنود شفاف و علنی کنند تا افکار عمومی از آنها آگاه شود.

امروز جمعه آقای اوباما آخرین نشست خبری رسمی تابستان خود را برگزار کرد. وی از فردا همراه خانواده اش به تعطیلات می رود.

در بخشی دیگر از سخنان روز جمعه، اوباما خاطرنشان ساخت که دولت آمریکا به هیچ وجه قصد ندارد جاسوسی مردم عادی را بکند یا از جزئیات زندگی خصوصی آنها کسب اطلاع کند، و قصد شنود، یافتن اطلاعات ضروری برای تامین امنیت بیشتر برای شهروندان آمریکاست.

رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد روابط با روسیه گفت از بعد از سقوط شوروی همیشه «تنش» میان دو طرف وجود داشته، در زمینه هایی هم همکاری وجود داشته، همانگونه که در مواردی هم میان دو کشور رقابت وجود داشته است.

آقای اوباما به پیشرفت روابط میان دو کشور در دور اول ریاست جمهوری خود اشاره کرد، از جمله همکاری در قرارداد «استارت ۲»، تحریم ایران، و مددرسانی به نیروها در افغانستان. وی همچنین پذیرفت که از بعد از به قدرت رسیدن دوباره پوتین در روسیه تبلیغات ضد آمریکایی در روسیه افزایش یافته است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت آقای پوتین را تشویق کرده که به جای گذشته، به آینده بنگرد. وی افزود شاید اکنون موقع مناسبی برای آمریکا باشد که با اندکی مکث به ارزیابی دوباره روابط با روسیه بپردازد و بررسی کند که چنین رابطه ای که به سود منافع آمریکاست یا نه و هدف هایی را که ایالات متحده دنبال می کند که صلح و پیشرفت در سراسر جهان در میان آنهاست، از راه چنین رابطه ای تامین می شود یا نه. آقای اوباما گفت هر جا که دولتمردان آمریکا و روسیه با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند، او صریحاً آن را بیان خواهد کرد.

آقای اوباما گفت شایسته نیست که مسابقات المپیک به خاطر اختلاف با روسیه به دلیل دید متفاوت نسبت به همجسنگرایان تحریم شود.
آقای اوباما همچنین به اختلافی که اخیرا میان دو کشور بر سر سوریه و حقوق بشر به وجود آمده است، اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت فکر نمی کند که ادوارد اسنودن میهن دوست باشد. و افزود قبل از آن که اسنودن اطلاعاتی درباره برنامه شنود فاش سازد دستور بررسی و بازبینی برنامه را داده بود. و اسنودن نباید آن اطلاعات را فاش می کرد.
(اسنودن در حال حاضر با پناهندگی موقت در روسیه زندگی می کند.)

آقای اوباما در بخشی دیگری از سخنانش گفت رئیس بانک مرکزی آمریکا نه فقط مهمترین سیاستگذار اقتصادی آمریکاست، بلکه یکی از مهمترین سیاستگذاران اقتصادی جهان است. وی افزود شرط اصلی او برای انتخاب رئیس آینده بانک مرکزی آمریکا این است که کسی را که برمی گزیند، درک آن را داشته باشد که با ریاست بانک مرکزی آمریکا، وظیفه ای دوگانه را به عهده می گیرد: تسلط بر اوضاع پولی کشور و ارزش دلار از سویی، و کارآفرینی از سوی دیگر. اوباما گفت که تصمیم در خصوص تعیین رئیس تازه بانک مرکزی آمریکا، اوایل پاییز اتخاذ خواهد شد.

وی افزود که بزرگترین چالش کشور در حال حاضر مساله تورم نیست، این حقیقت است که بسیاری از آمریکاییان بیکارند و رشد اقتصادی به اندازه کافی نیست.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود آنچه را اوایل سال جاری میلادی درباره القاعده گفته بود تکرار کرد و گفت که این گروه تروریستی چند پاره و داغان شده است، ولی افزود که گروههای تروریستی و افراط گرای دیگری هستند که می توانند با فعالیت های خود خطرات بزرگی ایجاد کنند. آقای اوباما القاعده یمن و القاعده در شبه جزیره عربستان را نمونه هایی از تهدیدهای امنیتی خواند که طی هفته اخیر، سبب اتخاذ تصمیم وزارت خارجه آمریکا مبنی بر تعطیل کردن سفارتخانه های آمریکا در آن کشورها شد.

باراک اوباما گفت احتمال آن ضعیف است که القاعده بتواند حملاتی از نوع حمله تروریستی یازدهم سپتامبر را طراحی و عملی کند، ولی افزود آنها می توانند سفارتخانه های آمریکا یا مراکز تجاری را هدف قرار دهند ، یا کشورهایی راکه ساختار امنیتی ضعیفی دارند، بی ثبات کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت واقعیتهای دنیای امروز، آمریکا را موظف می کند اطمینان یابد که راهبردی را در پیش گیرد که کشورهای دوست خودـ چون یمن را ـ تقویت نماید، تا آن کشورها بتوانند با تهدیدهای منطقه ای مقابله کنند.

آقای اوباما مبارزه با تروریسم را یک روند مداوم خواند و گفت کشور نمی تواند برای همیشه تروریسم را نابود کند، ولی می تواند آن را ضعیف و امنیت کشور را تقویت کند تا تروریستها قادر نباشند تهدیدی چون واقعه مهیب یازدهم سپتامبر باشند.

اوباما تاکید کرد که آمریکا کسانی را که مسئول حمله تابستان سال گذشته به سفارت آمریکا در بنغازی بودند، دستگیر و مجازات خواهد کرد.
(۴ آمریکایی - از جمله سفیر آمریکا در لیبی - در آن حمله کشته شدند.)

رئیس جمهوری ایالات متحده در بخشی دیگر از سخنان روز جمعه خود در نشست خبری کاخ سفید، به طرح بیمه درمانی پیشنهادی اش اشاره کرد و گفت میلیونها تن از مردم هم اکنون از این برنامه بهره می برند. وی جمهوری خواهان را به تلاش برای از میان بردن این طرح بیمه درمانی متهم کرد. آقای اوباما در ضمن پذیرفت که طرح بیمه وی مشکلاتی دارد.
XS
SM
MD
LG