لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۲

آلمان و اتحادیه اروپا افزودن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی را بررسی می‌کنند


آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان.
آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان.

آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، روز یکشنبه گفت کشورش و اتحادیه اروپا در حال بررسی افزودن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی هستند.

او در گفت‌وگویی با یک خبرگزاری آلمانی با اشاره به سخنان اخیر خود مبنی بر وضع بسته تحریمی دیگری علیه جمهوری اسلامی افزود: «چگونگی طبقه‌بندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی را بررسی می‌کنیم.»

سخنان وزیر امور خارجه آلمان یک روز پس از ضرب‌الاجل فرمانده کل سپاه پاسداران به معترضان ایرانی برای پایان دادن به اعتراضات ضدحکومتی‌شان عنوان می‌شود.

آلمان هفته گذشته نیز اعلام کرد تحریم‌های شدیدتری خارج از بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال خواهد کرد.

آنالینا بائربوک در مصاحبه روز یکشنبه خود همچنین گفت در حال حاضر هیچ مذاکره‌ای برای احیای برجام میان کشورهای غربی و ایران در جریان نیست.

کلیت سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده آمریکا قرار دارد و دولت جو بایدن از پذیرش پیش‌شرط جمهوری اسلامی برای خارج کردن این سازمان از فهرست نامبرده به منظور ادامه مذاکرات احیای برجام خودداری کرده است.

در هفته‌های گذشته، کانادا نیز بیش از ده‌هزار عضو بلندپایه سپاه را تحریم کرد.

با گذشت بیش از شش هفته از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی، مسئولان دولت ایران همچنان از قبول هرگونه مسئولیتی در این باره خودداری می‌کنند و همانند گذشته بدون ارائه هیچ مدرکی، اعتراضات سراسری ایرانیان را به قدرت‌های غربی نسبت می‌دهند.

در مقابل، کشورهای غربی نیز به طور فزاینده‌ای دایره تحریم‌های خود علیه اشخاص بلندپایه و نهادهای جمهوری اسلامی را گسترده‌تر می‌کنند.

XS
SM
MD
LG