لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

رابرت مالی: آمریکا تحریم‌های جدیدی را در مورد ایران اعلام می‌کند


رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران - آرشیو
رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران - آرشیو

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از اعمال «تحریم های جدید» علیه مقامات ایرانی که «به طور مستقیم» در سرکوب مرگبار معترضان «دست دارند» سخن گفت.

رابرت مالی که با گذشت بیش از ۴۰ روز پس از مرگ مهسا امینی در حین بازداشت در «گشت ارشاد»، در مصاحبه با در مصاحبه با رسانه «فرانس ۲۴» این اظهارات را بیان کرد.

مرگ مهسا امینی باعث بروز اعتراضات گسترده در سراسر ایران شده است.

مالی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق برجام که اکنون متوقف شده است، گفت که این مذاکرات «در دستور کار نیست» و گفت که «از سپتامبر هیچ حرکتی وجود نداشته است.» او گفت تمرکز آمریکا و چشمان جهان بر روی اعتراضات هر روزه خیابانی در ایران و موضوع تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه است چرا که تحرکات در این موضوعات است و نه در زمینه مذاکرات هسته‌ای.

رابرت مالی در پاسخ به سوال مجری برنامه که از او پرسید شما گفته بودید که مردم ایران خواهان احترام از سوی حکومت هستند اما آنها با شعار «مرگ بر دیکتاتور» سرمی‌دهند و «تغییر رژیم» را می خواهند، گفت که معترضان در ایران با وجود سرکوب بی‌رحمانه شجاعت خود را نشان دادند. مالی افزود که او فورا در روز بعد آنچه گفته بود را تصحیح کرد و این به دولت آمریکا بستگی ندارد که بر روی آرزوهای مردم ایران برچسبی بزند.

رابرت مالی گفت تنها ایرانی‌ها و معترضان ایرانی می‌توانند آرزوهای خود را تعیین کنند و کاری که آمریکا می‌تواند انجام دهد، حمایت از آنها و از حقوق بنیادین آنها و تحریم و شرمسار کردن کسانی است که در سرکوب بی‌رحمانه اعتراضات دست دارند. او همچنین گفت آمریکا برای اطمینان از اینکه ایرانی‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشند و بتوانند با جهان خارج صحبت کنند، کار می‌کند. او در پاسخ به سوالی در مورد خدمات اینترنتی ایلان ماسک گفت که وارد جزئیات در این زمینه نمی‌شود.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین به موضوع استفاده روسیه از از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین اشاره کرد و گفت پیامش به ایران این است که «کشتار مردم خود را متوقف کنید و از انتقال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه برای کشتن اوکراینی‌ها دست بردارید.» او گفت مقامات ایرانی از این بابت شرمسار شده‌‌اند چرا که به رغم وجود انبوهی از اسناد، همچنان درباره اینکه پهپادها را به روسیه تحویل داده‌اند، دروغ می‌گویند.

رابرت مالی درباره بازداشت اتباع دوتابعیتی در ایران از جمله شهروندان آمریکایی گفت که اقدام ایران در استفاده از افراد بی گناه به عنوان مهره سیاسی چقدر ظالمانه است و آنها از ابتدا هم نباید بازداشت می‌شدند. او گفت آمریکا به تلاش برای آزادی سه شهروند آمریکایی، سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز، ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG