لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

قانون مهسا امینی در راه کنگره؛ تلاش برای تشدید تحریم مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی


جیم بنکس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، طرحی را به نام «قانون مهسا امینی» به کنگره ایالات متحده ارائه کرده که در صورت تصویب آن، علی خامنه‌ای و افراد نزدیک به او به‌دلیل جنایات حقوق بشری تحریم می‌شوند.

به‌گزارش پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، در حالی که رژیم ایران با استفاده از خشونت، اعتراضات رو به رشد سراسری را سرکوب می کند، توجه قانون‌گذاران آمریکایی نیز به این مساله جلب شده‌ است.

به‌گفته این مرجع خبری، تلاش برای تصویب این قانون، بخشی از تلاش بزرگ‌تر رهبران جمهوری‌خواه در کنگره برای تدوین طیفی از تحریم‌ها علیه رژیم ایران است که به‌دلیل «نقض حقوق بشر و حمایت از گروه‌های تروریستی منطقه‌ای از جمله کسانی که آمریکایی‌ها را به‌قتل رسانده‌اند» پیشنهاد می‌شود.

این طرح توسط «جیم بنکس» به همراه نمایندگان «مایکل والتز» و «مایک گالاگر» تدوین شده و توسط نوزده قانون‌گذار جمهوری‌خواه دیگر، پشتیبانی می‌شود.

کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان، بزرگترین گروه محافظه‌کار کنگره، که توسط بانک‌ها اداره می‌شود، نیز از این طرح حمایت می‌کند.

والتز و سایر قانونگذاران در مورد این طرح می‌گویند:« زمان آن رسیده‌ است که دولت بایدن امید خود را برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای اصلاح شده با ایران کنار بگذارد.»

آن‌ها افزوده‌اند که مذاکرات هسته‌ای با ایران مدت‌هاست که به بن‌بست رسیده و جنبش اعتراضی فراگیر در ایران، فرصتی را برای کاخ سفید فراهم می‌کند تا «رژیم تندروی حاکم» را بدنام کند.

والتز همچنین گفته که نزدیک به دو سال از دولت بایدن می‌گذرد و واضح است که سیاست مماشات آن‌ها در قبال ایران، کارساز نیست.

این نماینده جمهوری‌خواه می‌افزاید: رژیم ایران به صدور تروریسم، سرکوب مردمش و کمک مستقیم به روسیه در تهاجم به اوکراین ادامه می‌دهد و به سلاح هسته‌ای نیز بیش از پیش نزدیک شده‌است.

او‌ گفته‌است که آمریکا باید با تحمیل مجدد «تحریم‌های فلج کننده» برای «امنیت ملی خود و مردم ایران» بکوشد.

XS
SM
MD
LG