لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

آمریکا و کانادا: جمهوری اسلامی باید برای سرکوب معترضان و سهیم بودن در کشتن مردم اوکراین پاسخگو باشد


تداوم اعتراضات در ایران و سرکوب شدید تظاهرکنندگان توسط جمهوری اسلامی در محافل سیاسی جهان مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، این موضوع را در زمره «چالشهای اساسی جهان در قبال قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد» می‌داند.

او پنج شنبه در اتاوا، پایتخت کانادا گفت که با ملانی جولی، همتای کانادائی خود در مورد این موضوع تبادل نظر کردند.

بلینکن گفت: «ما تلاش داریم دولت ایران را بخاطر سرکوب وحشیانه زنان جوان شجاع که کماکان برای احقاق حق خود به خیابانها می آیند، پاسخگو کنیم». اشاره او به تحریم عاملان سرکوب بود.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به گذشت چهل روز از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت مأمورین گشت ارشاد جمهوری اسلامی، قاطعانه از بیانیه پایانی جلسه‌ای به میزبانی وزیر امور خارجه کانادا و ۱۱ وزیر خارجه زن دیگر از سراسر جهان اعلام حمایت کرد.

دیپلماتهای این ۱۲ کشور در بیانیه خود از زنان ایران و «درخواست‌های کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل برای تحقیقات سریع، بی‌طرفانه و مستقل در مورد استفاده از زور توسط مقامات علیه معترضان و همچنین اعمال محدودیت‌های شدید اینترنتی و مخابراتی» اعلام پشتیبانی کردند.

در کنفرانس خبری پنج‌شنبه با بلینکن، وزیر امور خارجه کانادا بار دیگر زنان ایران را ستایش کرد.

ملانی جولی گفت: «کانادا به تمام زنان ایران که علیه ظلم مبارزه می‌کنند، درود می‌فرستد. ما با زنان و دختران که شجاعانه از رژیم سرپیچی می‌کنند هستیم.»

جولی گفت:«در این حمایتها یک «پیام ساده» وجود دارد و آن این که «حقوق زنان، حقوق بشراست».

وزیر امور خارجه کانادا اضافه کرد که «ما وظیفه اخلاقی داریم از زنان شجاع ایران پشتیبانی کنیم و آنهایی را که آنها را تحت تعقیب قرار میدهند، پاسخگو کنیم.»

وزرای امور خارجه آمریکا و کانادا تأمین پهپاد مورد نیاز روسیه برای استفاده در اوکراین را نیز مشکلی مضاعف با جمهوری اسلامی عنوان کردند. آنها گفتند جمهوری اسلامی در «کشتن مردم بیگناه اوکراین و از بین بردن زیر ساخت آن کشور نیز سهیم است» و این خود دلیلی دیگر بر آن است که باید جمهوری اسلامی جواب پس دهد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG