لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

تبعات فزاینده تحویل پهپاد به روسیه؛ تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و بریتانیا علیه جمهوری اسلامی


تصویری از یک پهپاد ایرانی. مکان و زمان عکس نامشخص است.
تصویری از یک پهپاد ایرانی. مکان و زمان عکس نامشخص است.

پس از آن که اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از تحریم سه فرد و یک نهاد جمهوری اسلامی به دلیل «نقش‌شان در توسعه و تحویل» پهپاد به روسیه خبر داد، بریتانیا نیز اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را در همین رابطه وضع خواهد کرد.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده که تصمیم روز پنجشنبه حاکی از عزم این اتحادیه برای پاسخ سریع و قاطعانه به حمایت جمهوری اسلامی از تجاوزگری روسیه علیه اوکراین است.

طبق بیانیه دارایی‌های این سه شخص و یک نهاد مسدود و ارائه پول به آنها غیرقانونی شده است. سه شخص تحریم‌شده همچنین از ورود به اتحادیه اروپا منع شده‌اند.

  • فهرست تحریم‌شدگان جدید

محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، بر برنامه پهپادی ایران نظارت می‌کند و نقشی اساسی در همکاری نظامی ایران و روسیه بر عهده دارد. او همچنین در گسترش برنامه پهپادی ایران خارج از مرزهای این کشور ایفای نقش می‌کند و اخیرا خط مونتاژی را برای صادرات پهپادهای ابابیل-٢ در تاجیکستان راه‌اندازی کرد. او در تهیه و تولید پهپادهای مهاجر-۶ و تحویل آنها به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین مشارکت داشته است و بنابراین مسئول حمایت از اقداماتی است که تمامیت ارضی، حاکمیت، و استقلال اوکراین را تضعیف کرده است.

سید حجت‌الله قریشی، مسئول تامین و تحقیقات وزارت دفاع ایران، مسئول مذاکرات منتهی به قرارداد تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه به منظور استفاده از آنها در لشکرکشی پوتین است. بنابراین او نیز مسئول حمایت از اقداماتی است که تمامیت ارضی، حاکمیت، و استقلال اوکراین را تضعیف کرده است.

سعید آقاجانی، فرمانده واحد پهپادی سازمان هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نظارت و مدیریت برنامه‌ریزی، تجهیز، و آموزش چگونگی استفاده از پهپادهای ایرانی به متحدان ایران از جمله روسیه را بر عهده دارد و بنابراین مسئول حمایت از اقداماتی است که تمامیت ارضی، حاکمیت، و استقلال اوکراین را تضعیف کرده است.

مرکز تحقیقات صنایع هوایی شاهد وابسته به سازمان هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مسئول طراحی و توسعه پهپادهای سری شاهد است. از آنجایی که این پهپادها به روسیه تحویل داده شده‌اند و در جنگ علیه اوکراین به کار گرفته می‌شوند، این سازمان نیز مسئول حمایت از اقداماتی است که تمامیت ارضی، حاکمیت، و استقلال اوکراین را تضعیف کرده است.

  • تحریم‌های جدید بریتانیا

پس از آن که اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از تحریم سه فرد و یک نهاد جمهوری اسلامی به دلیل «نقش‌شان در توسعه و تحویل» پهپاد به روسیه خبر داد، بریتانیا نیز اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه این سه شخص و نهاد وضع کرده است.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، در این ارتباط گفت: «حمایت ایران از جنگ بی‌رحمانه و غیرقانونی پوتین علیه اوکراین شرم‌آور است.»

او تحویل پهپاد از ایران به روسیه را نشانه نقش بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در امنیت جهانی خواند و افزود مقامات ایرانی تحریم‌شده برای مشارکت‌شان در تحمیل رنج و محنت بر مردم اوکراین پاسخگو دانسته خواهند شد.

کلورلی ساعاتی پیش از آن از آن با اعلام قصد بریتانیا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی به دلیل استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به اهداف غیرنظامی و زیرساخت‌های حیاتی در اوکراین، گفته بود که نباید به ایران اجازه داد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کند.

در همین ارتباط بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، نیز گفت ایران به‌رغم تکذیب‌هایش، پهپادهای کامیکازه را به روسیه تحویل می‌دهد.

آمریکا، بریتانیا، و فرانسه به عنوان سه عضو همیشگی شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده‌اند ایران با تامین پهپاد برای روسیه، قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می‌کند.

مقامات ایرانی بارها تحویل پهپاد به روسیه را تکذیب کرده‌اند، اما روسیه در این باره اظهارنظری نکرده است.

XS
SM
MD
LG