لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

ماکرون خواستار «خویشتنداری» ایران برابر معترضان شد؛ وزیر خارجه فرانسه به تهران نمی‌رود


رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه در گفت‌وگویی تلفنی با همتای ایرانی خود در مورد ناآرامی‌های اخیر در ایران ابراز نگرانی کرد و خواستار «خویشتنداری» حکومت در برابر معترضان شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر امانوئل ماکرون در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت، رئیس جمهوری فرانسه در گفت‌وگو با حسن روحانی درباره «شمار قربانیان تظاهرات» نیز صحبت کرد.

رسانه‌های ایران نیز در گزارش‌هایی در همین زمینه نوشتند که حسن روحانی به همتای فرانسوی خود گفته است «ترویج خشونت به هیچ عنوان ارتباطی با آزادی‌های مشروع، نقد و بیان مطالب ندارد.»

بنا بر اعلام کاخ الیزه، رؤسای جمهوری فرانسه و ایران همچنین تصمیم گرفته‌اند که سفر از پیش برنامه ریزی شده «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه به تهران، به زمان دیگری موکول شود.

تاریخ جدید این سفر هنوز تعیین، یا دست کم در این گزارش اعلام، نشده است.

آقای لودریان قرار بود آخر همین هفته، به منظور آماده سازی سفر امانوئل ماکرون به ایران، به تهران برود، اما با شروع اعتراضات در شهرهای مختلف ایران، این سفر در هاله از ابهام قرار گرفت.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

اعترا‌ض‌های گسترده در ایران در تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG