لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

هشدار دبیرکل ناتو: کشورها از جمله ایران، از جنگ غیرقانونی روسیه حمایت نکنند


دبیرکل ناتو در مقر این نهاد در بلژیک میزبان نخست وزیر سوئد بود.
دبیرکل ناتو در مقر این نهاد در بلژیک میزبان نخست وزیر سوئد بود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو هشدار دارد که کشورها از جمله ایران از «جنگ غیرقانونی روسیه علیه اوکراین» حمایت نکنند.

آقای استولتنبرگ که روز پنجشنبه ۲۸ مهرماه در یک کنفرانس خبری با نخست وزیر سوئد شرکت کرده بود، در پاسخ به سوالی درباره مدارک احتمالی ناتو از ارسال موشک‌های ایران به روسیه برای کمک به جنگ در اوکراین گفت: همه نشانه‌ها حکایت دارد که ایران برای روسیه پهپاد تامین کرده است.

دبیرکل ناتو گفت: ما از همه کشورها از جمله ایران می‌خواهیم که از جنگ غیرقانونی روسیه علیه اوکراین حمایت نکنند؛ این جنگی است که به روشنی قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

او تاکید کرد که حمله روسیه، حمله به یک کشور مستقل در اروپا است.

چند هفته است که گزارش‌هایی از عملیات پهپاد‌های انتحاری ایران در حملات روسیه به اوکراین منتشر می‌شود.

اوکراین در هفته‌های اخیر از حملات روسیه با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران خبر داده است. ولودیمیر زلنسکی می‌گوید سربازان اوکراین در یک ماه گذشته دست‌کم ۲۳۳ پهپاد انتحاری ساخت جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کرده‌اند.

با توجه جهانی به این مساله، مقامات روسیه و جمهوری اسلامی حضور پهپادهای ایرانی را تکذیب کرده اند. با این حال، روز چهارشنبه آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی بدون اشاره به کمک نظامی به روسیه در حمله به اوکراین، درباره پهپادهای جمهوری اسلامی گفت: «ساخت تجهیزات پیشرفته‌ی موشکی و پهپادی که چند سال پیش از این وقتی که عکسهایش منتشر میشد، میگفتند این فتوشاپ است. حالا میگویند که پهپادهای ایرانی خیلی خطرناک است. چرا به فلان کس می‌فروشید، به فلان کس می‌دهید.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد: «روز چهارشنبه آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه انگلیس و فرانسه، موضوع انتقال پهپادهای ایران به روسیه را مطرح و اعضای شورا از دبیرخانه سازمان ملل گزارش‌های کارشناسی مبنی بر انتقال این سلاحهای خطرناک را دریافت کردند.»

پیشتر، صدای آمریکا گزارش داد: به گفته سه دیپلمات آگاه، دولت‌های اروپایی موقتا با اعمال تحریم‌ علیه هشت فرد و نهاد به دلیل استفاده از پهپادهای ساخت ایران در حملات روسیه به اوکراین موافقت کرده‌اند.

روزنامه گاردین نیز بامداد پنجشنبه گزارش داد که اروپا سه چهره نظامی ارشد ایران از جمله باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را تحریم خواهد کرد. دولت‌های اتحادیه اروپا تا صبح پنجشنبه فرصت دارند که درباره تصویب این تحریم‌ها تصمیم بگیرند. هدف این است که تا پیش از برگزاری نشست رهبران در بروکسل، این فهرست تأیید شود.

XS
SM
MD
LG