لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

کانادا ١٧ شخص و ٣ نهاد جمهوری اسلامی را تحریم‌ کرد


پرچم کانادا
پرچم کانادا

وزارت امور خارجه کانادا روز پنجشنبه از تحریم ١٧ شخص و ٣ نهاد مرتبط با جمهوری اسلامی به دلیل نقض نظام‌مند حقوق بشر و بی‌اعتنایی آشکار دولت ایران نسبت به جان ایرانیان خبر داد.

در این بیانیه آمده که کانادا همیشه در کنار ایرانیان و قربانیان این رژیم از جمله خانواده‌ها و عزیزان قربانیان پرواز پی‌اس٧۵۲ خواهد ایستاد.

این ١٧ شخص و ٣ نهاد مرتبط با جمهوری اسلامی به نقض فاحش حقوق بشر از جمله حقوق زنان، پخش اطلاعات نادرست به منظور توجیه سرکوبگری‌های رژیم ایران و آزار و اذیت شهروندان ایرانی از سوی دولت ایران متهم هستند.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، در همین ارتباط گفت جهان سال‌هاست نظاره‌گر خشونت، هراس‌افکنی، و تبلیغات این جمهوری اسلامی است. به گفته او، کانادا همچنان به دفاع از مردم ایران از جمله زنان و جوانان ایرانی ادامه خواهد داد.

تحریم روز پنجشنبه، سومین دور از تحریم‌های کانادا علیه افراد و نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی از زمان آغاز تظاهرات ضدحکومتی ایرانیان به دنبال کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد است.

در نخستین دور تحریم‌ها، کانادا دوشنبه هفته گذشته ٢۵ شخص و ٩ نهاد وابسته به جمهوری اسلامی از جمله محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، محمد صالح هاشمی گلپایگانی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، فرماندهی دفاع سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، زندان اوین، پلیس امنیت اخلاقی و رئیس آن محمد رستمی چشمه گچی، وزارت اطلاعات و اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات، را تحریم کرده بود.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، سه روز بعدتر نیز یعنی روز پنجشنبه هفته گذشته ورود بیش از ١٠ هزار عضو بلندپایه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کشورش را ممنوع اعلام کرد.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه کانادا، اسامی برخی از تحریم‌شدگان به شرح زیر است:

محمد جواد ظریف: وزیر امور خارجه ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ریاست جمهوری حسن روحانی.

علی لاریجانی: عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام، از اعضای عالی‌رتبه سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و رئیس پیشین مجلس ایران.

سعید مرتضوی: دادستان عمومی و انقلاب تهران که دستور شکنجه زهرا کاظمی، روزنامه‌نگار ایرانی-کانادایی را صادر کرده بود. خانم کاظمی در سال ۱۳۸۲ و بر اثر بدرفتاری سعید مرتضوی در زندان جان باخت.

حسین شریعتمداری: مدیرمسئول روزنامه کیهان که به طور مرتب تبلیغات یهودستیزانه از جمله انکار هولوکاست و همچنین تهدیداتی علیه اسرائیل، ایالات متحده، و دولت‌های عرب حوزه خلیج فارس منتشر می‌کند.

امیر حاتمی: مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش و وزیر دفاع دولت دوازدهم به ریاست جمهوری حسن روحانی.

منوچهر عبداللهی: فرمانده انتظامی استان چهار محال و بختیاری.

غلامرضا ضیائی: رئیس زندان رجایی‌شهر از مهر ۱۳۹۶ تا خرداد ۱۳۹۸ و رئیس زندان اوین از تیر ۱۳۹۸ تا خرداد ۱۳۹۹.

پیمان جبلی: رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.

XS
SM
MD
LG