لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۶

ایران موسسات و افراد بریتانیایی را به دلیل «تحریک به شورش» تحریم کرد


سفارت ایران در لندن - همشهری
سفارت ایران در لندن - همشهری

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای، شماری از نهادهای بریتانیا و اتباع آن کشور را تحریم کرد.

در این بیانیه آمده است: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وفق مصوبات مراجع ذیربط، در چارچوب قواعد حقوقی مرتبط و سازوکارهای تحریمی مربوطه و به عنوان عمل متقابل، تعدادی از نهادها و اشخاص بریتانیایی را به دلیل اقدامات عامدانه آنان در حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، ترویج و تحریک به تروریسم، خشونت و نفرت‌پراکنی و نقض حقوق بشر تحریم می‌کند.»

اشخاص حقیقی و حقوقی فهرست‌شده، از جمله فعالیت‌هایی کرده‌اند که منجر به اغتشاش، خشونت و اقدامات تروریستی علیه ملت ایران شده است.

به نوشته رویترز، تحریم‌هایی که در صفحه تلگرام وزارت امور خارجه ایران منتشر شده، شامل ممنوعیت صدور ویزا و اقدامات غیرمؤثری مانند توقیف دارایی‌های افراد تحریم ‌شده در ایران می‌شود. این تحریم‌ها در واکنش به موضع لندن در قبال اعتراض‌هایی که در بیش از یک ماه گذشته ایران را فراگرفته، وضع شده است.

نهادهایی همچون بی‌بی‌سی فارسی، سازمان اطلاعاتی ستاد ارتباطات دولت، و افرادی مانند سیاستمداران محافظه کار استفن کرب و تام تاگندات در فهرست تحریم‌های تهران قرار دارند.

بریتانیا در روز ۱۸ مهر، مقامات ارشد امنیتی و «پلیس امنیت اخلاقی» ایران را تحریم کرد و گفت که این نیرو از تهدید به بازداشت و خشونت برای کنترل پوشش زنان و نحوه رفتار آنها در ملاء عام استفاده کرده است.

مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله در بازداشت پلیس، اعتراضاتی را در سراسر ایران و نقاط مختلف جهان در پی داشت و تظاهرکنندگان خواستار سقوط آیت الله علی خامنه‌ای رهبر انقلاب شدند.

بریتانیا با استناد به مرگ او و اعتراضات متعاقب آن، گفت که پلیس اخلاق را به طور کامل، و رئیس پلیس اخلاق، محمد رستمی چشمه گچی، و رئیس لشکر تهران، حاج احمد میرزایی را نیز تحریم کرده است.

مقامات ایران اعتراضات هفته‌های اخیر را توطئه دشمنان ایران از جمله ایالات متحده توصیف کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG