لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۳

اعضای اتحادیه اروپا بر سر «مدیریت بحران پناهجویان» به توافق رسیدند


آرشیو
آرشیو

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۲ مهر ، در مورد مدیریت «بحران پناهجویان» و رسیدگی به موضوع «مهاجرت غیرقانونی» در زمانی که تعداد مهاجران بسیار زیاد می‌شود، به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در شرایطی در نشست بروکسل، به این توافق دست یافتند که موفق شدند بر اختلاف میان بین ایتالیا و آلمان بر سر کشتی‌های نجات پناهجویان و مهاجرانی که از خاورمیانه و آفریقا خود را به دریای مدیترانه می‌سپارند ، غلبه کنند.

این کشورها پس از این، باید با پارلمان اروپا مذاکره کنند و امیدوارند تا پیش از انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۲۴ میلادی که به رأی حدود ۴۵۰ میلیون تن گذاشته خواهد شد، «سیستم مهاجرت کارآمدی» برقرار کنند.

بر اساس این توافق، کشورهایی مانند ایتالیا که میزبان بسیاری از مهاجران مدیترانه‌ای هستند، می‌توانند روند پناهندگی را سرعت ببخشند و از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا درخواست کمک مالی یا جابه‌جایی کنند.

اتحادیه اروپا، از سال ۲۰۱۵ میلادی و زمانی که بیش از یک میلیون تن خود را به کشورهای عضو رساندند و کشورهایی چون یونان و ایتالیا را غافلگیر کردند، به دنبال تغییر سیستم پناهندگی خود بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، لهستان و مجارستان که مخالف سرسخت میزبانی از مهاجران خاورمیانه و آفریقا هستند، رأی منفی و اتریش، جمهوری چک و اسلواکی رأی ممتنع دادند.

نشست بروکسل، آخرین فرصت برای رسیدن به توافق پیش از دیدار رهبران اتحادیه اروپا در گرانادای اسپانیا در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری بود.

هنوز مشخص نیست توافق به دست‌آمده چه زمان و چگونه به اجرا درخواهد آمد.

سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون، بیش از ۲۰ هزار کشته و مفقود، تنها در دریای مدیترانه را ثبت کرده است.

آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی، نزدیک به ۳ هزار و ۸۰۰ تن هنگام مهاجرت از خاورمیانه و شمال آفریقا جان خود را از دست دادند که این بالاترین رقم ثبت شده در این منطقه از سال ۲۰۱۷ تاکنون بوده است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) به تازگی اعلام کرد که در سال جاری میلادی بیش از ۱۱ هزار کودک، بدون همراه از طریق دریای مدیترانه به اروپا رفته‌اند که این تعداد نسبت به سال گذشته میلادی ۶۰ درصد افزایش داشته است.

یونیسف همچنین اعلام کرد که در تابستان امسال، دستکم ۹۹۰ تن از جمله کودکان، هنگام تلاش برای عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست داده یا ناپدید شده‌اند. این تعداد در مقایسه با تابستان سال گذشته، ۳ برابر بیشتر است.

کودکانی که از سفر جان سالم به در می‌برند نیز در مراکزی نگهداری می‌شوند که شرایط مناسبی ندارند. در حال حاضر، بیش از ۲۱ هزار و ۷۰۰ کودک بدون همراه در ایتالیا نگهداری می‌شوند که این تعداد در سال گذشته ۱۷ هزار و ۷۰۰ تن بوده است.

XS
SM
MD
LG