لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

نشست اتحادیه اروپا در مورد پناهجویان در آستانه انتخابات آلمان و ایتالیا


پناهجویان در حال پیاده شدن از یک کشتی در لامپدوسا – سیسیلی، ایتالیا. ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ – عکس از رویترز
پناهجویان در حال پیاده شدن از یک کشتی در لامپدوسا – سیسیلی، ایتالیا. ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ – عکس از رویترز

آلمان و ایتالیا در آستانه برگزاری دو انتخابات مهم نگران افزایش موارد مهاجرت و پناهجویی هستند.

آلمان روز چهارشنبه در تلاش برای مبارزه با قاچاق انسان کنترل‌های مرزی جدیدی را در منطقه‌ای که معمولاً منطقه سفر آزاد اروپا است، اعلام کرد.

برپایی پاسگاه‌های بازرسی‌ مرزی آلمان با لهستان و جمهوری چک واکنشی به افزایش ۸۰ درصدی درخواست‌های پناهندگی در سال جاری بوده است. این موضوع مایه نگرانی ائتلاف حاکم چپ میانه است که در انتخابات محلی ماه آینده ایالت بایرن با چالش راست افراطی مواجه است.

وزیران مهاجرت اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در بروکسل گرد هم آمدند تا نحوه رسیدگی به پناهجویان و مهاجرانی را که از طریق دریا وارد می‌شوند، بررسی کنند.

این وزیران به دنبال توافق بر سر سیستمی برای اشتراک پناهجویان اتحادیه اروپا که خارج از گذرگاه‌های مرزی رسمی به اروپا می‌رسند، هستند.

۲۷ کشور عضو این اتحادیه خواهان آن هستند که پیش از انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا در سال ۱۴۰۳ کنترل رای‌دهندگان خود را در دست داشته باشند.

فرناندو گرانده مارلاسکا، وزیر کشور اسپانیا که ریاست این جلسه را بر عهده داشت، به خبرنگاران گفت: «امیدوارم در پایان جلسه خبرهای خوبی در این زمینه داشته باشیم. چیزی که ما می‌خواهیم، یک پیمان مهاجرتی کارآمد برای اعضای اتحادیه است.»

کارشناسان مهاجرت در مورد مشکلات عملی در اجرای چنین توافق‌هایی هشدار می‌دهند. گروه‌های حقوق بشری نیز می‌گویند که قوانین ضدمهاجرتی شدیدتر، حقوق بشر را نقض می‌کند.

XS
SM
MD
LG