لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

آغاز طرح بریتانیا برای کاهش هزینه‌ها؛ انتقال پناهجویان به یک کرجی در سواحل بریتانیا


کرجی بیبی استکهلم در پورتلند انگلستان
کرجی بیبی استکهلم در پورتلند انگلستان

روز دوشنبه هفتم اوت، بریتانیا، به عنوان بخشی از طرحش برای صرفه‌جویی در هزینه و در آن‌چه دولت «کشش» هتل‌ها برای واردشدگان می‌خواند، انتقال برخی از مهاجران به یک کرجی بزرگ مسکونی در ساحل جنوبی‌اش را آغاز کرد.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در آستانه انتخابات سراسری سال آینده، قول اولویت دادن به برخورد شدیدتر با مهاجرت غیرقانونی را داده است و از محافظه‌کاران هم‌حزبی‌اش خواسته که نسبت به رقبایشان در حزب کارگر نسبت به موضوع سخت‌گیرتر باشند. حزب کارگر در نظرسنجی ها به مقدار زیاد از حزب محافظه‌کار جلوتر است.

او، به منظور جلوگیری از ورود پناه‌جویان به بریتانیا، در حال انتقال مهاجران به پایگاه‌های بلا‌استفاده نظامی و کرجی‌هایی چون «بیبی استکهلم» خاکستری رنگ و سه طبقه در پورتلند است که ۵۰۰ مهاجر را در ۲۰۰ اتاقش جای داده است.

او همچنین می‌کوشد که پناه‌جویان را به رواندا بفرستد؛ گرچه این طرح در دادگاه‌ها با مانع برخورده و همچنان در انتظار حکم دیوان عالی در مورد قانونی بودن‌اش است.

هم اکنون ۵۰۰۰۰ پناه‌جو پس از گذشتن از کانال مانش بین فرانسه و بریتانیا در قایق هایی کوچک در هتل زندگی می‌کنند. دولت می‌گوید که زندگی این پناهجویان در هتل روزی ۶ میلیون پوند (۷.۶ میلیون دلار) برای دولت هزینه دارد.

یک فرد آشنا با موقعیت گفت مهاجران منتقل شده از حوالی ظهر امروز شروع به ورود به کرجی «بیبی استکهلم» کرده‌اند و عده‌ای دیگر هم در ساعات دیرتر روز از راه می‌رسند.

سارا داینز، وزیر امور داخلی بریتانیا، به شبکه اسکای‌نیوز گفت که انتخاب کرجی این پیام را می فرستد که بریتانیا «مسکن مناسب، اما نه مجلل» برای مهاجران فراهم می‌کند.

این سیاست باعث اختلاف در جوامع محلی شده است چون برخی مسکن مهاجرانی را که از کشورهایی چون عراق، ایران، سوریه، افغانستان و آلبانی آمده‌اند، غیر انسانی می‌دانند.

گروهی دیگر نیز از تاثیر این موضوع بر خدمات محلی خشمگین‌اند و نگرانند که این اماکن هدف اعتراضات قرار گیرند.

مقامات محلی از پرس و جو درباره نامه‌هایی خبر داده‌اند که عده‌ای از صاحبکاران منطقه بندر پورتلند دریافت کرده اند. در این نامه‌ها صاحبکاران تهدید شده‌اند که اگر به از پناه جویان ساکن کرجی حمایت کنند هدف قرار خواهند گرفت.

سخن‌گوی وزارت امور داخلی گفت که رفاه پناهجویان تحت مراقبت از اهمیت بالایی برخوردار است و «ما به همکاری نزدیک با پلیس محلی و شرکای خود ادامه می‌دهیم تا از ایمنی افراد مستقر در این پایگاه و جوامع اطراف اطمینان حاصل کنیم.»

دولت می‌گوید که کرجی «بیبی استکهلم» تنها مردان مجرد را در خود جای می‌دهد و محل اقامت «اصلی و کاربردی» همراه به خدمات بهداشتی، پذیرایی و امنیتی برای آنان است.

آمارهای دولتی حاکی از ورود نزدیک به ۴۶ هزار پناهجو از طریق کانال مانش در سال گذشته و نزدیک به ۱۵ هزار نفر تاکنون در سال جاری است.

XS
SM
MD
LG