لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

بریتانیا و ترکیه برای کاهش ورود پناهجویان به اروپا توافق کردند


پناهجویان غیرقانونی سوار بر قایق در سوم اوت ۲۰۲۳
پناهجویان غیرقانونی سوار بر قایق در سوم اوت ۲۰۲۳

دولت بریتانیا می‌گوید با آنکارا «به توافقی دست یافته است تا عبور مهاجران غیرقانونی از ترکیه به اروپا کاهش یابد.» این توافق، شامل عملیات مشترک پلیس دو کشور علیه قاچاق‌چیان انسان است.

بریتانیا روز سه‌شنبه هفدهم مرداد، اعلام کرد که بر اساس یادداشت تفاهم دو کشور، اطلاعات گمرگی به گونه‌ای سریع‌تر مبادله خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، با توصیف ترکیه به عنوان کشور «دوست و متحد نزدیک» گفت که سازمان‌های مجری قانون دو کشور با روند تدارکات برای قایق‌های کوچک برای حمل مهاحران غیرقانونی برخورد خواهند کرد.

ترکیه یکی از راه‌های مهم برای قاچاق‌چیان انسان برای انتقال پناهجویان است که به امید برخورداری از زندگی بهتر و یا نجات جان خود، درصدد ورود به اروپا هستند.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، در آستانه انتخابات سراسری سال میلادی آینده، قول داده است که «شمار مهاجران غیرقانونی» به این کشور کاهش خواهد یافت.

بریتانیا در هفته جاری شماری از مهاجران را به یک شناور «استکهلم» در ساحل جنوبی این کشور انتقال داده است. این شناور که نزدیک صد متر طول دارد، پیشتر شناور باری بود که برای اسکان پناهجویان تغییر کاربری داده شده است.

اقدامات دولت بریتانیا در این مورد، انتقاد سازمان‌های حقوق بشری را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG