لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

ایتالیا ده‌ها مهاجر را از قایق‌های واژگون شده نجات داد


 عملیات گروه امدادگران برای نجات مهاجران. ۶ اوت، ۲۰۲۳.
عملیات گروه امدادگران برای نجات مهاجران. ۶ اوت، ۲۰۲۳.

گارد ساحلی ایتالیا روز یکشنبه اعلام کرد جسد دو مهاجر، یک کودک و یک زن را در سواحل جزیره «لامپِه دوزا» در جنوب این کشور پیدا کرده و ۵۷ نفر را نجات داده است.

پس از غرق شدن سه قایق قاچاقچیان از شمال آفریقا در آب‌های سواحل «لامپِه دوزا» مهاجران به‌طور چشمگیری توسط گارد ساحلی ایتالیا نجات یافتند. اعضای گارد ساحلی با استفاده از یک نردبان طنابی مهاجران را به کشتی نجات حمل کردند.

به گفته بازماندگان حدود ۳۰ مهاجر مفقود شده‌اند.

پیش از کشف این دو جسد در روز شنبه، مجموعاً ۱۸۱۴ مهاجر در سال ۲۰۲۳ هنگام تلاش برای عبور از دریای مدیترانه به سمت ایتالیا در قایق‌هایی که از تونس یا لیبی حرکت کردند، جان خود را از دست دادند.

طی روزهای اخیر بیش از ۲ هزار نفر در پی نجات توسط قایقهای گشتی ایتالیا و گروههای وابسته به سازمانهای غیردولتی به جزیره «لامپِه دوزا» رسیده‌اند.

ایتالیا در سال میلادی جاری تاکنون شاهد ورود حدود ۹۲ هزار مهاجر بوده است، در حالی که شمار پناهجویان تازه وارد در همان دوره در سال گذشته حدود ۴۲ هزار نفر بود.

سال‌هاست که مهاجران به امید پناهندگی یا یافتن خانواده یا شغل، به‌ویژه در کشورهای شمال اروپا سوار بر کشتی‌های غیرقابل تردد قاچاقچیان در آب‌های ناآرم دریای مدیترانه می‌شوند تا به سواحل جنوب اروپا برسند.

XS
SM
MD
LG