لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

دو برابر شدن پناهجویان ایرانی در نیمه اول سال جاری میلادی؛ مقصد اغلب آنها: آلمان


پناهجویان
پناهجویان

آژانس امور پناهجویی اتحادیه اروپا از دو برابرشدن تعداد پناهجویان ایرانی در نیمه اول سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته خبر داد و مقصد اغلب آنها را کشور آلمان اعلام کرد.

بنا بر گزارش منتشرشده، در شش ماهه اول سال جاری میلادی، از ۱۱ دی‌ماه‌ سال ۱۴۰۱ تا ۱۰ تیرماه ۱۴۰۲، بیش از ۹۸۰۰ شهروند ایرانی خواستار پناهندگی در ۲۹ کشور اروپایی شامل اعضای اتحادیه اروپا بعلاوه نروژ و سوئیس شده‌اند.

نمودار تقاضاهای پناهجویی در کشورهای اتحادیه اروپا
نمودار تقاضاهای پناهجویی در کشورهای اتحادیه اروپا

بر پایه نمودار، کشور آلمان مقصد ۶۵ درصد از ایرانیان پناهجو معرفی شده است و برخی هم درخواست‌های پناهندگی خود را به کشورهای دیگری همچون هلند، فرانسه، اتریش، بلژیک و سوئد ارائه داده‌اند.

مقاصد پناهجویان در میان ۲۹ کشور اروپایی
مقاصد پناهجویان در میان ۲۹ کشور اروپایی

بنا بر این گزارش، در پی افزایش پذیرش پناهجویان ایرانی در ۲۹ کشور اتحادیه اروپا در سالهای اخیر ۴۷ درصد از ایرانیان متقاضی پناهندگی توانسته‌اند موافقت کشورهای مقصد را بدست آورند.

آژانس امور پناهجویی اتحادیه اروپا با اعلام دریافت بیش از نیم میلیون تقاضای پناهندگی در کشورهای عضو در شش ماهه اول سال جاری میلادی پیش‌بینی کرده است که این تعداد تا پایان سال جاری احتمالا به یک میلیون درخواست افزایش یابد.

به گزارش این نهاد اروپایی، شمار متقاضیان پناهجویی در شش ماهه اول سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته میلادی ۲۸ درصد افزایش داشته است.

بیشترین متقاضیان پناهجویی در این بازه زمانی را شهروندان سوریه، افغانستان، ونزوئلا، ترکیه و کلمبیا تشکیل می‌دهند.

در پی اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران، شماری از معترضان هم به کشورهای همسایه از جمله ترکیه و کردستان عراق گریختند. تاکنون هیچ آمار دقیقی درباره این پناهندگان منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG