لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

مدیترانه گورستان پناهجویان؛ هشدار یونیسف درباره کودکان پناهجوی «بدون همراه»


صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز جمعه اعلام کرد که در سال جاری میلادی بیش از ۱۱ هزار کودک بدون همراه از طریق مدیترانه به اروپا رفته‌اند که نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش داشته است.

یونیسف با استناد به گزارش آژانس مهاجرت سازمان ملل گفت که کودکان بدون همراه اغلب در قایق‌های بادی شلوغ یا قایق‌های ماهیگیری چوبی ناایمن سفر می‌کنند. برخی از آنها نیز در انبار کشتی یا روی لنج‌های آهنی سفر می‌کنند. این سفرها خطرات زیادی را برای کودکان ایجاد می‌کند.

به گفته یونیسف، جنگ، درگیری، خشونت و فقر از جمله دلایلی هستند که کودکان را مجبور به ترک کشور خود می‌کند. این کودکان بدون همراه در معرض خطر استثمار و سوء استفاده قرار می‌گیرند.

یونیسف همچنین اعلام کرد که در تابستان امسال دستکم ۹۹۰ نفر از جمله کودکان، هنگام تلاش برای عبور از مدیترانه جان خود را از دست داده یا ناپدید شده‌اند. این تعداد در مقایسه با تابستان گذشته ۳ برابر بیشتر است.

کودکانی که از سفر جان سالم به در می‌برند نیز در مراکزی نگهداری می‌شوند که شرایط مناسبی ندارند. در حال حاضر بیش از ۲۱۷۰۰ کودک بدون همراه در ایتالیا نگهداری می‌شوند که این تعداد در سال گذشته ۱۷۷۰۰ نفر بوده است.

XS
SM
MD
LG