لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

پایان روابط تیره ریاض و آنکارا؛ اردوغان به عربستان می‌رود


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در یک سخنرانی تلویزیونی در آنکارا. ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در یک سخنرانی تلویزیونی در آنکارا. ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز پنجشنبه با سفر به عربستان و دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور به سه سال و نیم روابط تیره دو کشور پایان می‌دهد.

به دنبال قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در سال ٢٠١٨ به دستور «بالاترین مقامات دولت سعودی»، آنطور که اردوغان در آن زمان گفت، روابط آنکارا و ریاض به شدت تیره شد.

اما در ماه‌های اخیر و در پی سقوط شدید ارزش لیر و بحران اقتصادی فزاینده در ترکیه، دولت اردوغان در صدد بر آمده روابط با کشورهای منطقه را که در نتیجه سیاست‌های آنکارا در قبال عربستان سعودی، سوریه، لیبی، مصر، و ناگورنو-قره‌باغ تیره شده، بهبود بخشد تا بدین‌وسیله هم از انزوای دیپلماتیک درآید و هم اقتصاد بحران‌زده خود را نجات دهد.

در همین راستا، ترکیه در ابتدای ماه جاری و در چرخشی ١٨٠ درجه‌ای نسبت به مواضع سال‌های اخیر خود، پرونده محاکمه مربوط به قتل جمال خاشقچی را متوقف و به عربستان سعودی منتقل کرد؛ تصمیمی که به شدت توسط گروه‌های حقوق بشری محکوم شده است. دولت اردوغان همچنین در پی ترمیم روابط با اسرائیل، امارات متحده عربی، و مصر بوده است.

بنا بر اعلام دفتر رئیس جمهوری ترکیه، افزایش همکاری در زمینه اقتصادی و سایر حوزه‌ها محور گفت‌وگوهای آقای اردوغان و مقامات سعودی در این سفر دو روزه به دعوت ملک سلمان، پادشاه عربستان، خواهد بود.

به گفته تحلیلگران و دیپلمات‌ها، کمک اقتصادی عربستان می‌تواند اقتصاد بحران‌زده ترکیه تحت رهبری اردوغان را یک سال پیش از انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری در سال ٢٠٢٣ نجات دهد.

آنکارا اکنون توافق‌های معاوضه ارز با چین، قطر، کره‌جنوبی، و امارات متحده عربی به ارزش ٢٨ میلیارد دلار دارد و امیدوار است بتواند توافق مشابهی با ریاض امضا کند.

به باور تحلیلگران ترک، تحریم غیررسمی کالاهای ترکیه توسط عربستان که در سال ٢٠٢٠ در بحبوحه جنگ لفظی بر سر قتل خاشقجی در جریان بود، اکنون با سفر اردوغان به عربستان به پایان می‌رسد. هیچکدام از دو طرف هنوز ازسرگیری روابط تجاری را تایید نکرده‌اند.

رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه ترک گزارش داده که فضای پیش از دیدار «بسیار مثبت» است و زمینه برای اتحاد عمل مجدد دو طرف در حوزه‌های تجارت، سرمایه‌گذاری و مسائل منطقه‌ای آماده است.

XS
SM
MD
LG