لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

نرخ تورم در ترکیه بیش از حد انتظار افزایش یافت؛ کاهش ارزش لیر


آرشیو
آرشیو

به دنبال افزایش فراتر از انتظار تورم سالانه ترکیه در پایان ماه فوریه، مقامات آن کشور می‌گویند برای مبارزه با افزایش قیمت‌ها تلاش خواهند کرد.

نرخ تورم سالانه در ترکیه در پایان ماه فوریه به ۵۴.۴ درصد افزایش یافت. این بالاترین نرخ تورم سالانه در حدود ۲۰ سال گذشته در ترکیه است.

وزیر دارایی ترکیه دوشنبه ۱۶ اسفند گفت دولت ناظر خطرات احتمالی ناشی از جنگ در اوکراین به اقتصاد ترکیه است.

ترکیه به شدت به واردات نفت و گاز وابسته است و علاوه بر قیمت نفت، قیمت غلات نیز در پی تهاجم روسیه به اوکراین افزایش زیادی یافته است. روسیه و اوکراین هر دو تولید‌کنندگان عمده غلات هستند.

علاوه بر فشاری که افزایش قیمت انرژی بر ترکیه وارد می‌کند، بخش گردشگری این کشور نیز از جنگ در اوکراین متاثر شده است به طوری که جنگ باعث کاهش ورود گردشگران به ترکیه به ویژه از روسیه و اوکراین شده است.

  • کاهش ارزش لیر

در همین حال، ارزش لیر ترکیه بار دیگر کاهش یافت. لیر که به دلیل سیاست‌های نامتعارف اقتصادی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در ماه‌های گذشته به شدت کاهش یافته است روز دوشنبه نیز بیش از ۱ درصد کاهش یافت و هر دلار آمریکا با حدود ۱۴.۴ لیر ترک مبادله شد. اردوغان در شرایطی که تورم ترکیه بالا است بر کاهش نرخ بهره بانکی تاکید داشته است.

تخمین زده می شود که بانک مرکزی ترکیه ۲۰ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را برای حمایت از ارزش لیر در ماه دسامبر گذشته، و حدود ۳ میلیارد دلار دیگر را نیز در ژانویه فروخته است.

[منبع: رویترز]

XS
SM
MD
LG