لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

اردوغان می‌گوید ترکیه و اسرائیل می‌توانند در زمینه گاز طبیعی با هم همکاری کنند


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه (آرشیو)
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه (آرشیو)

رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه گفت همکاری در زمینه گاز طبیعی از مهم‌ترین گام‌هایی است که ترکیه و اسرائیل می‌توانند برای بهبود روابط خود بردارند.

رجب طیب اردوغان همچنین گفت نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، می‌تواند از ترکیه دیدار کند و دوره تازه‌ای از روابط دو کشور آغاز گردد.

آقای اردوغان افزود جزئیات همکاری دو طرف در جریان سفر وزیر امور خارجه و وزیر انرژی ترکیه به اسرائیل به بحث گذاشته خواهد شد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، اوایل ماه جاری میلادی بنا به دعوت رسمی همتای ترکیه‌ای خود از آنکارا دیدار کرد.

رجب طیب اردوغان و اسحاق هرتزوگ، روسای جمهوری اسرائیل و ترکیه، در جریان کنفرانس خبری مشترک در آنکارا، ترکیه. ٩ مارس ٢٠٢٢
رجب طیب اردوغان و اسحاق هرتزوگ، روسای جمهوری اسرائیل و ترکیه، در جریان کنفرانس خبری مشترک در آنکارا، ترکیه. ٩ مارس ٢٠٢٢

اردوغان درباره این سفر گفته بود سرآغاز «دوره‌ای جدید» از روابط دو کشور است که می‌تواند زمینه‌ساز انتقال گاز اسرائیل به اروپا از طریق ترکیه باشد.

پیش از آن، آخرین دیدار یک رئیس جمهوری اسرائیل از ترکیه در سال ٢٠٠٧ صورت گرفته بود. این در حالی است که هیچ یک از نخست‌وزیران اسرائیل از سال ٢٠٠٨ به این سو از ترکیه دیدار نکرده است.

اتهامات اردوغان علیه اسرائیل در جریان کنفرانس داووس سال ٢٠٠٩، کشته شدن ٩ شهروند ترکیه‌ای در جریان حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی «ماوی مرمره» در سال ٢٠١٠، و اخراج سفرای دو کشور در سال ٢٠١٨ از عمده‌ترین موارد در روابط پرتنش آنکارا و اورشلیم در سال‌های اخیر بوده است.

آنکارا اسرائیل را به دلیل «اشغال سرزمین‌های فلسطینی» و نحوه تعاملش با فلسطینیان مورد انتقاد قرار می‌دهد و اورشلیم نیز ترکیه را به دلیل حمایت از گروه حماس ملامت می‌کند.

XS
SM
MD
LG