لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۷

اردوغان ماه آینده به عربستان سعودی سفر می‌کند؛ نخستین دیدار بعد از ماجرای قتل خاشقچی


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه ١٣ دی‌ماه گفت ماه آینده میلادی از عربستان سعودی بازدید خواهد کرد.

در یک ویدئو که از آقای اردوغان بر روی شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، او بدون نامبردن از مقام سعودی، می‌گوید «او انتظار [دیدار با] من را در ماه فوریه دارد. یک قولی داد و من در فوریه از عربستان سعودی بازدید خواهم کرد.»

معلوم نیست این سخنان رئیس جمهوری ترکیه درباره چه کسی است. تا زمان تنظیم این خبر، دفتر رسانه‌های دولت عربستان سعودی هیچ اظهارنظری در این باره نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان ماه گذشته به هنگام بازدید از قطر خواسته بود با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، دیدار کند. اگرچه این دیدار انجام نگرفت اما افراد مطلع گفتند می‌تواند در آینده‌ای نزدیک صورت بگیرد.

عربستان از سال ٢٠٢٠ و در پی تنش‌ها بر سر کشتن جمال خاشقچی در کنسولگری‌اش در استانبول، یک تحریم غیررسمی را بر واردات از ترکیه وضع کرده است.

اردوغان در آن هنگام گفته بود دستور قتل خاشقچی از «بالاترین سطوح» دولت عربستان آمده است اگرچه به طور مستقیم از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نبرد.

اقتصاد ترکیه با کاهش بی‌سابقه سقوط لیر و تورمی افسارگسیخته دست و پنجه نرم می‌کند و دولت اردوغان در ماه‌های اخیر تلاش کرده روابط با قدرت‌های منطقه‌ای از قبیل امارات متحده عربی را ترمیم کند.

ریاض و آنکارا نیز پس از سال‌ها اختلاف بر سر مسائل منطقه‌ای و اسلام سیاسی، در ماه‌های اخیر کوشش کرده‌اند روابطشان را بهبود بخشند.

XS
SM
MD
LG