لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

تاکید اردوغان بر اجرای سیاست نامتعارف اقتصادی؛ رئیس اداره آمار ترکیه پس از انتشار نرخ تورم سالانه برکنار شد


رجب طیب اردوغان در یک فروشگاه مواد غذایی - آرشیو
رجب طیب اردوغان در یک فروشگاه مواد غذایی - آرشیو

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز شنبه ۹ بهمن بار دیگر تاکید کرد که این کشور به کاهش نرخ‌های بهره بانکی ادامه می‌دهد و گفت تورم نیز در ترکیه کاهش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، اردوغان گفت: «ما همانطور که پیشتر نیز این کار را کرده‌ایم، نرخ بهره را کاهش خواهیم داد.»

سیاست اردوغان برای کاهش نرخ بهره بانکی در شرایط تورم بالا، با نظر اکثر اقتصاددان‌ها، دانشگاه‌ها و اندیشکده‌های اقتصادی، در تناقض است.

اجرای سیاست اردوغان در عمل منجر به کاهش قدرت خرید ترک‌ها طی چند ماه گذشته شده است که اعتراضات آنها را در پی داشته است.

اردوغان روز شنبه گفت با کاهش نرخ بهره تورم در ترکیه نیز کاهش خواهد یافت.

رئیس‌جمهوری ترکیه بر خلاف آنچه اکثر اقتصاددانان در جهان معتقدند، از نظریه‌ای پیروی می‌کند که مدعی است نرخ‌های بهره پایین‌تر منجر به کاهش تورم می‌شود. هر چند که با اجرای سیاست بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره که تحت فشار اردوغان انجام گرفته است، نرخ تورم در ترکیه افزایش یافته و ارزش پول ملی ترکیه نیز در برابر دلار آمریکا طی یک سال گذشته حدود ۴۴ درصد کاهش یافته است.

لیر ترکیه به پایین ترین سطح تاریخی خود سقوط کرده و تورم در این کشور به بالاترین حد در ۱۹ سال گذشته رسیده است.

ترکیه اعلام کرد که نرخ تورم در سال ۲۰۲۲ به حدود ۴۰ درصد افزایش می‌یابد. بلومبرگ می‌گوید که ۱۶ تحلیلگر اقتصادی به این خبرگزاری گفته‌اند که پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم سالانه ترکیه در این سال به ۴۸درصد برسد.

برکناری رئیس اداره آمار

پس از آنکه اداره دولتی آمار ترکیه گزارش کرد که نرخ تورم در سال ۲۰۲۱ به ۳۶.۱درصد رسید، اردوغان با صدور فرمانی در روز شنبه، رئیس اداره آمار را از سمت خود برکنار کرد.

شبکه خبری «فرانس۲۴» به نقل از اپوزیسیون ترکیه می‌نویسد که دولت نرخ تورم را کمتر از میزان واقعی نشان می‌دهد. اپوزیسیون ترکیه می‌گوید که هزینه زندگی در این کشور دست کم دو برابر آمار‌های رسمی افزایش یافته است. گزارش شده است که اردوغان از اداره آمار ترکیه به طور خصوصی به خاطر انتشار آماری که او احساس می‌کند شرایط اقتصادی کشور را «بیش از اندازه» بد نشان می‌دهد،‌ انتقاد کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه از ژوئیه ۲۰۱۹ تاکنون سه رئیس بانک مرکزی ترکیه را برکنار کرده است. اردوغان همچنین روز شنبه وزیر دادگستری جدیدی را انتخاب کرد.

XS
SM
MD
LG