لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

رئیس جمهوری اسرائيل برای دیدار با اردوغان وارد آنکارا شد


اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائيل، و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در آنکارا (۱۸ اسفند ۱۴۰۰)
اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائيل، و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در آنکارا (۱۸ اسفند ۱۴۰۰)

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائيل، روز چهارشنبه وارد آنکارا پایتخت ترکیه شد. این اولین سفر یک رهبر اسرائیل به ترکیه از سال ۲۰۰۸ است. روابط دو کشور مدت‌ها تیره بوده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در ژانویه از رئیس جمهوری اسرائيل، که سمتش عمدتاً تشریفاتی است، دعوت کرده بود به ترکیه سفر کند تا همه جنبه‌های روابط ترکیه و اسرائیل را مورد بررسی قرار دهند.

هرتزوگ در فرودگاه بن گوریون شهر تل‌آویو به خبرنگاران گفت که اگرچه اسرائيل و ترکیه در همه موارد توافق نخواهند کرد و روابط اسرائیل و ترکیه به طور قطع در سال‌های اخیر دارای فراز و نشیب‌‌‌هایی بوده است، «اما باید بکوشیم که روابط‌مان را بار دیگر شروع کنیم و آن را به شیوه‌ای سنجیده و محتاطانه بسازیم.»

یکی از زمینه‌های خاص مورد علاقه ترکیه و اسرائیل گاز طبیعی است. اردوغان گفته است که دو کشور می‌توانند برای انتقال گاز طبیعی اسرائیل به اروپا با یکدیگر همکاری کنند، ایده‌ای که به نوشته رویترز برای اولین بار بیش از ۲۰ سال پیش مورد بحث قرار گرفت. عرضه گاز از دریای مدیترانه می‌تواند وابستگی اروپا به گاز روسیه را کاهش دهد.

وزیر انرژی ترکیه در همین حال روز سه شنبه گفت که این کشور امیدوار است که تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود تا نفت بیشتری برای تامین تقاضای جهانی عرضه شود.

طرح‌های خط لوله زیر دریایی از شرق مدیترانه به اروپا، بدون لحاظ کردن ترکیه، پس از ابراز تردید ایالات متحده، در ماه ژانویه متوقف شد.

یک مقام ارشد ترکیه گفت که حمله روسیه به اوکراین نشان داده است برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی به گام‌های محکمی نیاز است.

ترکیه برای تامین انرژی مورد نیاز خود به شدت به کشورهای دیگر وابسته است.

XS
SM
MD
LG