لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

اردوغان برای نخستین بار طی یک دهه گذشته وارد امارات متحده عربی شد


رجب طیب اردو‌غان، رئیس جمهوری ترکیه، در کنار محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارت ابوظبی و حاکم بالفعل امارات متحده عربی. (دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰)
رجب طیب اردو‌غان، رئیس جمهوری ترکیه، در کنار محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارت ابوظبی و حاکم بالفعل امارات متحده عربی. (دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰)

رجب طیب اردو‌غان، رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه برای نخستین بار از سال ٢٠١٣ وارد ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، شد و مورد استقبال محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارت ابوظبی و حاکم بالفعل امارات متحده عربی، قرار گرفت.

آقای اردوغان پیش از عزیمت در فرودگاه استانبول به خبرنگاران گفت که در این سفر اقدامات لازم برای بازگشت روابط به سطحی شایسته را انجام خواهد داد.

وی افزود: «گفت‌وگو و همکاری ترکیه و امارات متحده عربی اهمیت زیادی برای صلح و ثبات در کل منطقه‌مان دارد.»

محمد بن زاید نیز اوایل آذرماه سال جاری طی سفری به ترکیه با آقای اردوغان دیدار کرد و دو طرف قراردادهایی به ارزش میلیاردها دلار از جمله در زمینه فناوری‌های پیشرفته و انرژی امضا کردند.

انتظار می‌رود دو طرف برای آغاز نشست‌های همکاری در زمینه صنایع دفاعی یادداشت تفاهم امضا کنند.

ترکیه و امارات از یک دهه قبل و با آغاز بهار عربی به منظور افزایش نفوذ خود در منطقه با یکدیگر رقابت کرده‌اند و در مسائل مختلفی از جمله جنگ داخلی لیبی و مناقشات در شرق مدیترانه و خلیج فارس، مواضع متفاوتی اتخاذ کرده‌اند.

تلاش برای بهبود روابط دو کشور در زمانی است که ترکیه با یک بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و امارات نیز به دلیل اولویت‌های اقتصادی، سیاست خارجی آشتی‌جویانه‌تری را در پیش گرفته است.

XS
SM
MD
LG