لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

نخستین جلسه علنی کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا


تصویری از چوبه دار ساختگی در محوطه ساختمان کنگره ایالات متحده در ۶ ژانویه در ویدیویی که اعضای کمیته بازرسی کنگره آن را تماشا می‌کنند (۱۹ خرداد ۱۴۰۱)
تصویری از چوبه دار ساختگی در محوطه ساختمان کنگره ایالات متحده در ۶ ژانویه در ویدیویی که اعضای کمیته بازرسی کنگره آن را تماشا می‌کنند (۱۹ خرداد ۱۴۰۱)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کمیته ویژه بررسی حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره آمریکا، پس از پشت سر گذاشتن بیش از یک سال تحقیق، شامگاه پنجشنبه با برگزاری نخستین نشست علنی پرسش و پاسخ اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین، طرفدارانش را هدایت کرد که به ساختمان کنگره یورش ببرند و این بخشی از یک دسیسه‌چینی برای باقی ماندن در سمت ریاست‌جمهوری بود.

چند نماینده دموکرات و جمهوری‌خواه اعضای کمیته ۶ ژانویه را تشکیل می‌دهند؛ کمیته‌ای که درباره هجوم گروهی از طرفداران تندرو دونالد ترامپ به کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱ تحقیق می‌کند.

بنی تامپسون، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، گفت:‌ «این دشمنان داخلی قانون اساسی بودند که به ساختمان کنگره یورش بردند و کاپیتول [ساختمان کنگره] را اشغال کردند و به منظور جلوگیری از انتقال قدرت، می‌خواستند از به اجرا درآمدن اراده مردم جلوگیری کنند. آنها این کار را به تشویق رئیس جمهوری [پیشین] ایالات متحده انجام دادند؛ رئیس جمهوری که تلاش می‌کرد انتقال قدرت – سابقه‌ای که ۲۲۰ سال پابرجا بود - را متوقف کند.»

ترامپ در ژانویه ۲۰۲۱ درست یک هفته قبل از خروج از کاخ سفید، به دلیل تحریک آن شورش استیضاح شد. قانونگذارانی که رهبری این تحقیقات کنگره را، که صدها مصاحبه و هزاران سند را در بر می‌گیرد، بر عهده دارند، می‌گویند که از این هم فراتر خواهند رفت و نشان خواهند داد که ترامپ برای حفظ کرسی ریاست‌جمهوری یک کودتای خشونت‌آمیز را طراحی و اجرا کرد.

لیز چینی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و نایب‌رئیس کمیته ۶ ژانویه، در این باره گفت که دونالد ترامپ «توده‌های عوام را فراخواند، آنها را گرد هم آورد، و جرقه حمله را زد. شما همچنین شاهد توطئه‌هایی برای فتنه‌افروزی در ششم ژانویه بودید. جرمی که مطابق قوانین ما، توطئه برای براندازی، سرنگونی، یا نابود کردن حکومت ایالات متحده با توسل به زور قلمداد می‌شود.»


در این نشست دو گروه افراط‌گرای «پراد بویز» و «اوث کیپرز» نیز به طرح توطئه فتنه‌جویانه متهم شدند.

بخش اعظم جمهوری‌خواهان کنگره مشروعیت نتیجه تحقیقات این کمیته را زیر سوال برده‌اند.

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، ‌در این باره گفت: «این سیاسی‌ترین کمیته با کمترین میزان مشروعیت در تاریخ آمریکا است. [این کمیته] از روند احضار برای حمله به جمهوری‌خواهان استفاده می کند، رویه قانونی را زیر پا می‌گذارد، و به حق شهروندان خصوصی در مورد آزادی بیان تجاوز می‌کند.»

کمیته شش ژانویه در چهار نشست ماه جاری خود درباره اقدام دونالد ترامپ در هماهنگ کردن و برداشتن گام‌هایی در راستای ابطال نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا تحقیق کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و نامزد پیروز انتخابات نوامبر ۲۰۲۰، حمله به کنگره را «نقض آشکار قانون اساسی» دانسته و گفته است: «این، نقض آشکار و فاحش قانون اساسی بود. به نظر من این آقایان و خانم‌ها قانون‌شکنی کردند و تلاش داشتند نتیجه یک انتخابات را عوض کنند.»

اختیارات کمیته ۶ ژانویه در حد اعلام نتیجه تحقیقات و توصیه به وزارت دادگستری درباره پیگرد متخلفان و مجرمان است. تاکنون بیش از ۷۲۵ نفر به دلیل حضور در یورش به کنگره دستگیر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG