لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

کمیته مجلس نمایندگان به رسیدگی قضایی به اتهامات دو دستیار دونالد ترامپ رای داد


در ۶ ژانویه ٢٠٢١ گروهی از کسانی که در سخنرانی دونالد ترامپ شرکت کرده بودند به ساختمان کنگره آمریکا حمله کردند.
در ۶ ژانویه ٢٠٢١ گروهی از کسانی که در سخنرانی دونالد ترامپ شرکت کرده بودند به ساختمان کنگره آمریکا حمله کردند.

کمیته مجلس نمایندگان که در حال تحقیق درباره حمله ۶ ژانویه به مجلس نمایندگان است، به ارجاع پرونده دستیاران ترامپ برای بررسی قضایی رای مثبت داد.

دوشنبه شب با رای مثبت هر ۹ عضو این کمیته، مسیر پیگرد قانونی دو دستیار رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، توسط وزارت دادگستری هموار شد. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته که درباره بررسی قضائی این مقامات سابق، توصیه‌ای به وزارت دادگستری یا کمیته مجلس نمایندگان می‌کند.

این کمیته متشکل از دو نماینده جمهوریخواه و هفت نماینده دموکرات است.

دان اسکاوینو معاون سابق رئیس ستاد ارتباطات ترامپ، و پیتر ناوارو مشاور تجاری سابق وی، هر دو در مظان اتهامند که اقداماتشان، تهاجم ۶ ژانویه به کنگره را دامن زده‌است.

اسکاوینو با توجه به نزدیکی‌اش به ترامپ در روز حمله به ساختمان کنگره مورد سوال قرار گرفته است. ناوارو نیز پس از تلاش‌های متعدد برای ترویج ادعاهای بی‌اساس تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ٢٠٢٠ از جمله همکاری با استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ سفید، جهت به تعویق انداختن تایید نتایج انتخابات در مظان اتهام قرار دارد.

هر دو نفر با رد احضاریه کمیته مجلس نمایندگان از شرکت در جلسه استماع شهود خودداری کرده و از ارائه مدارک درخواستی به این کمیته سرباز زده‌اند.

حتی در صورتی که مجلس نمایندگان بر اساس این رای کمیته عمل کند، پیگیری اتهامات علیه این دو نفر از سوی وزارت دادگستری، قطعیت ندارد.

در صورت اثبات اتهامات، این دو نفر ممکن است به دلیل ارتکاب جرم، به یک‌سال حبس و پرداخت ۱۰۰هزاردلار جریمه محکوم شوند.

XS
SM
MD
LG