لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

ارائه دو طرح علیه ایران و چین توسط نمایندگان کنگره ایالات متحده


گروهی از قانونگذاران جمهوریخواه، روز سه‌شنبه دو طرح با عنوان پاسخگو کردن چین به کنگره پیشنهاد کردند که روابط جمهوری اسلامی ایران و چین کمونیست و حمایتهای تهران از تروریسم را هدف قرار داده است.

هفت سناتور جمهوریخواه ارائه‌دهنده این طرح به سنا خواهان آن هستند که تلاش دولت بایدن برای زنده کردن برجام متوقف شده و تلاشهای چین برای تسلط بر جهان محدود شود.

این طرح که به به ابتکار سناتور مارشا بلک برن تهیه شده از پشتیبانی شش سناتور مطرح دیگر جمهوریخواه برخوردار است و بر اساس آن حصول هر توافقی با ایران را ملزم به تصویب سنا با حداقل دوسوم آرا می‌کند.

این طرح همچنین هرگونه انتقال وجه یا تامین هزینه در راستای توافق با ایران را تا زمانی که تهران تمام قراردادهای شامل انتقال وجوه از چین و همکاریهای امنیتی و نظامی با پکن را متوقف کند نیز ممنوع می‌کند.

در این طرح قطع کامل حمایت ایران از تروریسم و حمایت مالی از آنها دیده شده و به صراحت بر نابودی و تخریب تمام زیرساختهای سلاحهای شیمیایی و انجام راستی‌آزمایی در مورد آنها تاکید شده است.

این طرح همچنین وزیر امور خارجه را ملزم به ارائه گزارش به کنگره در مورد هر توافقی با ایران می‌کند.

تقدیم این طرح به سنا در حالی صورت می‌گیرد که باب گوود نماینده جمهوریخواه هم طرحی مشابه این طرح را به مجلس، پیشنهاد کرده است.

در حال حاضر بسیاری از سناتورهای آمریکا مخالف ایده احیای برجام و بازگشت به این توافق هستند. سناتور جیمز ریش که یکی از پیشگامان این نظریه است هفته پیش در گفتگو با صدای‌آمریکا گفت که عدم توافق بهتر از بازگشت به برجام است. این سناتور با تاکید بر افزایش سطح تحریمها خواستار اعمال تحریمهای ثانویه علیه کسانی شد که با ایران معامله می‌کنند.

این درحالی است که سناتور ریش روز سه‌شنبه در توئیتی توقیف شناورهای یونانی توسط جمهوری اسلامی را اقدامی تروریستی خواند و از دولت خواست رسیدگی به این رفتارها را در اولویت قرار دهد.

اگرچه این نظریه خروج از مذاکرات حامیانی دارد، اما تعدادی از سناتورهای دمکرات هم از بازگشت به برجام حمایت می‌کنند. سناتور کریس مورفی یکی از حامیان بازگشت به برجام است اما عقیده دارد که اگر توافقی اساسا متفاوت با برجام باشد، کنگره باید در مورد آن رای بدهد و دولت باید بداند که هرتوافقی که منعقد کند، باید تایید کنگره را کسب کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG