لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

برجام در اغما؛ «شاید آمریکا اجازه دهد» ایران نفت بیشتری وارد بازار کند


بزرگترین تاجر مستقل نفت خام، گروه ویتول، می‌گوید که آمریکا ممکن است به ایران اجازه دهد حتی بدون احیای توافق هسته‌ای برجام، نفت بیشتری را وارد بازارهای جهانی کند. ایالات متحده خرید نفت ایران را تحریم کرده است.

به نوشته خبرگزاری بلومبرگ که به طور عمده اخبار اقتصادی را پوشش می‌دهد، تاجران نفت به طور فزاینده‌ای نسبت به احتمال دستیابی مذاکره کنندگان ایران و قدرت‌های جهانی به توافقی برای احیای برجام بدبین هستند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز شنبه احتمال دستیابی به توافق با ایران و بازگشت به برجام را «در حال کاهش» توصیف کرد اما گفت می‌توان با تلاش دوچندان، مذاکرات را به نتیجه رساند.

برجام در ازای محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌ها علیه این کشور از جمله تحریم علیه بخش انرژی ایران را کاهش می‌دهد. اما مذاکرات بین تهران و قدرت‌های جهانی از ماه مارس متوقف شده است.

قیمت‌های نفت در حالی به شدت افزایش یافته است که انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر برگزار می‌شود. به نوشته بلومبرگ، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌تواند تصمیم بگیرد که منافع کاهش قیمت نفت از اجرای دقیق تحریم‌ها علیه ایران، از جمله توقیف تعداد بیشتری از نفتکش‌های ایرانی، بیشتر است.

به گفته مایک مولر، رئیس بخش آسیا در گروه ویتول، دولت فدرال آمریکا ممکن است اجازه دهد «آن نفت (نفت ایران)، کمی بیشتر جریان پیدا کند.»

او در پادکستی که مرکز مشاور «گلف اینتلیجنس» مستقر در دبی روز یکشنبه منتشر کرد، گفت اگر انتخابات میان‌دوره‌‌ای آمریکا تحت مسئله قیمت‌های بنزین درآمریکا قرار بگیرد، می‌توانید انتظار داشته باشید که شاید نسبت به خروج بشکه‌های نفت تحریم‌شده چشم پوشی شود.

ایران صادرات نفت خود را در سال جاری میلادی افزایش داده است. بیشتر نفت تحریم‌شده ایران به چین رفته شده است.

به گفته تحلیلگران انرژی، یک توافق هسته‌ای جدید با ایران می‌تواند منجر به ورود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت دیگر در روز به بازارهای جهانی شود که برای کاهش قیمت‌‌ها کفایت می‌کند. همچنین گزارش شده است که جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در انبار دارد که می تواند در پی یک توافق جدید هسته‌ای، آن را به سرعت بفروشد.

قیمت نفت خام در سال جاری میلادی بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است و به حدود ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسیده است. در حالی که بسیاری از جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌ها مخالف هرگونه لغو تحریم‌های ایران هستند، بایدن برای کاهش قیمت بنزین که به طور متوسط به بیش از ۴.۸ دلار در هر گالن در آمریکا رسیده است، تحت فشار زیادی قرار دارد.

کارشناسان در مورد جهت‌گیری آتی قیمت نفت به اجماع نرسیده‌اند و پیش‌بینی‌شان در مورد محدوده قیمت نفت بسیار گسترده است. به گفته مایک مولر ، برخی فکر می کنند بازار به سمت ۱۳۵ تا ۱۴۰ دلار در هر بشکه پیش می‌رود و افرادی هستند که فکر می کنند قیمت‌ها دوباره به زیر ۱۰۰ دلار می‌رود.

پیش‌بینی شرکت ویتول در حالی است که آمریکا پیشتر در اوایل خرداد، تحریم‌هایی را علیه شرکت‌ها و اشخاص فعال در یک شبکه بین‌المللی قاچاق نفت و پول‌شویی به رهبری مقامات نیروی قدس سپاه پاسداران اعمال کرد. این شبکه از جمله در ایران، روسیه، ترکیه، امارات، لبنان، چین و هنگ‌کنگ فعالیت کرده است.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، این شبکه فروش صدها میلیون دلار نفت ایران را برای دو گروه حزب‌الله لبنان و نیروی قدس سپاه، تسهیل کرده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در پی این تحریم‌ها گفت: «در حالی که ایالات متحده همچنان به دنبال بازگشت متقابل به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است، ما در هدف قرار دادن کسانی که خط نجات پشتیبانی مالی و دسترسی به سیستم مالی بین‌المللی را برای نیروی قدس یا حزب‌الله فراهم می‌کنند تردید نخواهیم کرد.»

آقای نلسون گفت ایالات متحده به «اجرای دقیق تحریم‌ها بر تجارت غیرقانونی نفت ایران ادامه خواهد داد. چشم انداز برای هر کسی که از ایران نفت بخرد روبرو شدن با تحریم‌های ایالات متحده است.»

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ خود گفت که این شبکه قاچاق نفت به عنوان یک عنصر مهم درآمدزایی برای ایران از طریق فروش نفت بوده است.

آمریکا همچنین اخیرا یک محموله نفت تحریم‌شده ایران را که در یونان توقیف شده بود، مصادره کرد.

XS
SM
MD
LG