لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

درخواست جدی بایدن از کنگره برای اصلاح قانون تملک اسلحه


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده، پنج شنبه شب در یک سخنرانی در کاخ سفید از کنگره درخواست کرد تا اقدامات عملی و عقلانی را برای مهار تیراندازی‌های مرگبار آمریکا که همه را شوکه کرده است انجام دهند. او خواستار محدودیت های جدیدی شد که به گفته او به مبارزه با «خشونت با استفاده از سلاح» کمک می‌کند.

بایدن از کنگره خواست تا ممنوعیت سال ۱۹۹۴ در مورد سلاح های«نیمه خودکار»، «دارای قابلیت شلیک سریع» و «خشاب‌های با ظرفیت بالا» را که در سال ۲۰۰۴ منقضی شده، بازگرداند.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین بر لغو مصونیتی که از تولیدکنندگان اسلحه در برابر مسئولیت‌پذیری محافظت می‌کند، تاکید کرد.

بایدن گفت: «آنها تنها صنعت در این کشور هستند که چنین مصونیتی دارند. تصور کنید، اگر صنعت دخانیات از شکایت مصون بود، امروز در کجا قرار داشتیم.»

وی گفت:« اگر هم نمی‌توانیم سلاح‌ را ممنوع کنیم، باید سن خرید آن را از ۱۸ به ۲۱ سال افزایش دهیم.»

جو بایدن، تیرانداز ۱۸ ساله هفته گذشته در تگزاس را شاهد مثال آورد و گفت:« او ۱۸ ساله شد و از سلاح خود برای کشتن ۱۹ دانش آموز و دو معلم استفاده کرد. هفده نفر دیگر هم مجروح شدند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده، همچنین بر تقویت راهکارهای دیگر از جمله بررسی پیشینه افراد برای خرید اسلحه، تصویب قوانین به اصطلاح پرچم قرمز- که به مقامات اجازه می‌دهد تا در صورت تهدید یا بی‌ثباتی روانی فردی، اسلحه‌ها را برای مدتی مصادره کنند- و قوانین نگهداری ایمن اسلحه تاکید کرد.

گفتنی است بعد از ظهر پنجشنبه مردی مسلح در گورستان گریسلند در شهر راسین، در جنوب شرقی ویسکانسین به شرکت‌کنندگان در یک مراسم تشییع جنازه حمله کرد. به گفته پلیس در این تیراندازی دو نفر زخمی شدند که یک نفر به صورت سرپایی مداوا شد و دیگری به بیمارستان منتقل شد.

روز گذشته هم یک مرد مسلح با تیراندازی در بیمارستان سنت فرانسیس تولسا در ایالت اوکلاهاما چهار نفر را به کام مرگ کشید. به گفته پلیس عامل این تیراندازی مردی بود که چند روز قبل در همین بیمارستان تحت عمل جراحی کمر قرار گرفته‌ بود اما به دلیل نارضایتی از عملکرد پزشک معالجش، ابتدا با شلیک گلوله جراح را از پای درآورد و سپس با شلیک به یک زن و شوهر و بعد به خودش، قائله را خاتمه داد.

هفته گذشته نیز بر اثر تیراندازی در یک مدرسه ابتدایی در سن آنتونیو تگزاس بیست و یک نفر از جمله نوزده دانش آموز کشته شدند. بر اساس خبرهای دریافتی، شخصی که تیراندازی کرده یک فرد ۱۸ ساله به نام سالوادور راموس بوده است که نوزده دانش آموز و دو بزرگسال را کشت و سپس خود نیز کشته شده است.

XS
SM
MD
LG