لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

دیدگاه | بایدن نقشه‌ای برای مبارزه با تورم ندارد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

یکی از مفسران وال استریت جورنال در پاسخ به مقاله جو بایدن در باره مبارزه با تورم در صفحه‌ مقالات این روزنامه، توصیف رئیس جمهوری آمریکا در باره اقتصاد کشور را نادرست و اغراق‌آمیز می‌خواند و استدلال می‌کند که بر خلاف آن چه در آن مقاله نوشته شده، جو بایدن برای مبارزه با تورم نقشه‌ای ندارد.

کارل روو، مفسر وال استریت جورنال و فاکس نیوز، در مقاله خود خطاب به جو بایدن، به شاخص اعتماد اقتصادی موسسه نظرسنجی گالوپ استناد می‌کند که به پائین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۹ رسیده است و می‌نویسد، در این موضوع که «آمریکایی‌ها دلواپس آینده» هستند، با رئیس جمهوری هم‌عقیده است.

کارل روو، که در سال ۲۰۰۰ ریاست کارزار انتخاباتی جرج دبلیو بوش را برعهده داشت، خطاب به جوزف بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌نویسد: شما لاف زدید که اوضاع خوب است و مدعی شدید که عامل آن، «برنامه‌های اقتصادی و تلقیح عمومی» شما است. ولی میانگین مقبولیت شما در اقتصاد، در نظرسنجی «ریل کلی‌یر پولیتیکز» به میانگین ۳۵.۵ درصد کاهش یافته است، به دلیل این که: ا) اوضاع برای بسیاری از مردم عادی آن قدرها هم خوب نیست. ۲) رای‌دهندگان می‌دانند که رشد اشتغال عمدتا ناشی از پایان تدریجی تعطیلی‌های کرونایی است، نه اقدامات شما. ۳) رئیس جمهوری سابق بود که سبب شد در اسرع وقت واکسن داشته باشیم.

کارل روو می‌نویسد: شما برای برخورد با تورم، اولویت قائل شده‌اید. اما در پاراگراف بعد، از خود رفع مسئولیت می‌کنید و بانک مرکزی را «مسئول اصلی مبارزه با تورم» معرفی می‌کنید. اما وقتی تورم تا زمان انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، بهبود نیابد شما نمی‌توانید از تقصیر فرار کنید.

نویسنده وال استریت جورنال خطاب به جو بایدن می‌نویسد: در مقاله‌ خود در این روزنامه، وعده می‌دهید که برای کاهش تورم، «گام‌های عملی» بردارید، اما بعد، وعده‌های قبلی و دستاوردهای سابق خود را تکرار می‌کنید. مثلا، می‌گویید زنجیره‌ تامین را درست خواهید کرد. آیا جز این است که این کار را از همان روز سوگند ریاست جمهوری آغاز کردید؟ شما صرف هزینه برای زیربناها را ترویج کردید، ولی مگر نوامبر سال پیش از آن، دموکرات‌ها و جمهوریخواهان کنگره، قانون زیربناها به هزینه ۱۲۰۰ میلیارد دلار را تصویب نکرده بودند؟

روو می‌افزاید: عبارت «گام‌های عملی» آشنا به نظر می‌رسد، مثل برنامه‌های «بخشش‌ مالیاتی و سرمایه‌گذاری برای سوخت پاک‌»، «کنترل قیمت داروها»، و «نگهداری از کودکان و سالمندان». کارل روو می‌نویسد این برنامه‌ها را قبلا در لایحه «بازسازی‌ بهتر» خود آورده بودید، اما کنگره - که در اختیار اکثریت دموکرات است - سال گذشته آن را تصویب نکرد. ضمن اینکه، خرج پول بیشتر باعث پائین آمدن تورم نمی‌شود، بلکه پول‌هایی که شما می‌خواهید طی ده سال آینده برای برنامه‌های خود خرج کنید، از جمله ۵۶۰ میلیارد دلار برای سوخت سبز، ۷۶۲ میلیارد دلار برای پرورش کودکان و آموزش پیش‌دبستانی برای همه، و ۸ میلیارد دلار برای نگهداری سالمندان، باعث بالا رفتن تورم خواهد شد.

کارل روو یادآور می‌شود که از بد حادثه، همزمان با مقاله جو بایدن در وال استریت جورنال، روزنامه واشنگتن پست مقاله مفصلی منتشر کرد در باره این که چگونه رئیس جمهوری آمریکا و دیگر سیاستگذاران، از پرداختن به بحران فزاینده تورم غافل بوده‌اند.

کارل روو می‌نویسد، در فوریه ۲۰۲۱، در حالیکه منتقدان هشدار دادند که هزینه ۱.۹ تریلیون دلاری برنامه «نجات آمریکا»ی شما، به تورم دامن خواهد زد، شما برای خرج پول بیشتر، دلیل می‌آوردید. روو خطاب به بایدن می‌افزاید: حتی بعد از آنکه وزیر خزانه‌داری شما تائید کرد که تورم تا اواخر ۲۰۲۱ به ۳ درصد می‌رسد، شما در ماه‌های ژوئیه و اوت، تورم را «زودگذر» توصیف کردید، و مشاوران شما، با گفتن این که «یک ماه که روند نمی‌شود» ترس از تورم را رد کردند. در ماه دسامبر آن سال، تورم به ۶.۸ درصد رسید، رقمی که در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه است.

کارل روو خطاب به بایدن می‌نویسد: وقتی یک ٰرئیس جمهوری از حزب دموکرات حمایت روزنامه واشنگتن پست را از دست بدهد، معنی‌اش آن است که به دردسر افتاده است.

روو می‌نویسد شما در مقاله‌ خود گفتید کسری بودجه را ۱۷۰۰ میلیارد دلاری را پایین آورده‌اید. در حالی که کاهش کسری بودجه، نه به دلیل اقدامات شما، بلکه به این سبب بود که کنگره، برنامه پرهزینه «بازسازی بهتر» شما را رد کرد و برخلاف آن چه دو بار در سال ۲۰۲۰ انجام داده بود، از دادن یک بسته کمکی دیگر برای همه‌گیری کووید-۱۹ امتناع ورزید، زیرا مقتضیات تغییر کرده بود.

روو یادآور می‌شود که پیشتر، موسسه «کمیته بودجه مسئولانه فدرال»، ادعای آقای بایدن در باره کاهش از کسری بودجه را «نابه‌جا» توصیف کرد و نهاد غیرحزبی «اداره بودجه کنگره»، اشاره کرد که کسری بودجه سال ۲۰۲۱ از نظر مقدار، از سال ۱۹۴۵ تاکنون، در مقام دوم قرار می‌گیرد، از جمله به دلیل برنامه‌های پرهزینه جو بایدن. همچنین، یک راستی‌آزمایی توسط شبکه سی‌ان‌ان حاکی بود که بایدن در باره کسری بودجه، «واقعیت را تحریف می‌کند.»

روو در باره مقاله بایدن در باره مبارزه با تورم، خطاب به رئیس جمهوری می‌نویسد: پیشنهادهای دیگر شما برای «کاهش حتی بیشتر» تورم هم جذابیت چندانی ندارند. شما بر مالیات شرکت‌ها افزودید، برتری آنها بر شرکت‌های خارجی را از بین بردید، حسابرسی‌های اداره‌ مالیات را بیشتر کردید و بر مالیات میلیاردرها افزودید. در حالیکه حتی چپگرایان پیشتاز هم قبول دارند که فقط ۶۶۴ میلیاردر در کشور وجود دارد و این برای تامین خرج‌های هنگفت شما، کفایت نمی‌کند.

کارل روو خاتمه مقاله بایدن را به ویژه ناخوشایند می‌داند. روو می‌نویسد: در بند پایانی به جمهوریخواهان پیشنهاد گفتگوی باز و صادقانه می‌دهید، آن هم بعد از هشدار در باره برنامه فرضی جمهوریخواهان برای افزایش مالیات‌ها و قطع بودجه برنامه‌های تامین اجتماعی. این پیشنهادی بود که یک سناتور منفرد جمهوریخواه عنوان کرده بود و همه جمهوریخواهان دیگر آن را مودبانه رد کردند. روو یادآور می‌شود که واشنگتن پست در باره این «اشتباه مهم در حقایق»‌ که قبلا عنوان شده بود، سه پینوکیوی دروغگو به بایدن جایزه داد.

روو می‌نویسد: هوشمندانه بود که ادعاهای خود را در روزنامه‌ای مطرح کردید که در صفحات مقالات خود، از شما انتقاد می‌کند. اما چالش شما برای جلب رای‌دهندگان، این نیست که نظرات و سیاست‌های خود را تشریح نکرده‌اید، بلکه چالش شما این است که باید لیاقت بیشتری از خود نشان دهید.

مفسر وال استریت جورنال خطاب به جو بایدن می‌نویسد: آن چه دمکرات‌ها، نوامبر امسال هنگام انتخابات میاندوره‌ای، متوجه خواهند شد، این است که شما با حرف و نوشته نمی‌توانید خود را از مخمصه برهانید. سرانجام، هر رئیس جمهوری، اعتماد مردم را براساس سابقه کاری خود، بدست می‌آورد یا از دست می‌دهد. در باره تورم، شما ضعیف هستید، و مقاله روزنامه هم برنامه نیست.

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده است و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب‌دهنده دیدگاه صدای آمریکا نیست

XS
SM
MD
LG