لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۴

بازداشت یک اوکراینی به اتهام کمک به روسیه برای «حمله موشکی» به رستورانی در اوکراین


مقامات اوکراینی روز چهارشنبه ۷ تیر مردی را به اتهام کمک کردن به روسیه برای حمله موشکی مرگبار به یک پیتزافروشی محبوب در شهری در شرق اوکراین بازداشت کردند.

سرویس امنیتی اوکراین اعلام کرده است، این مرد که کارمند یک شرکت محلی حمل و نقل گاز است فیلم این رستوران را برای روس‌ها فرستاده و محبوبیت آن را به آنها اطلاع داده است.

در این حمله موشکی که شامگاه سه‌شنبه ۶ تیر روی داد دست‌کم ۱۱ نفر، از جمله سه نوجوان، کشته شدند.

پلیس اوکراین می‌گوید در حمله به کراماتورسک ۶۱ نفر دیگر هم زخمی شدند.

اداره آموزش و پرورش شورای شهر کراماتورسک گفت که دو خواهر که هر دو ۱۴ ساله بودند هم در این حمله جان باختند. دیگر کودک کشته شده ۱۷ ساله بود.

به گفته فرماندار منطقه این حمله همچنین به ۱۸ ساختمان چندطبقه، ۶۵ خانه، پنج مدرسه، دو مهدکودک، یک مرکز خرید، یک ساختمان اداری، و یک ساختمان تفریحی آسیب رساند.

امدادگران هنوز در حال جست‌و‌جوی آوارها برای یافتن اجساد و یا بازماندگان بیشتر هستند.

مقامات در ابتدا گفتند حمله به کراماتورسک با موشک زمین به هوای اس-۳۰۰ انجام شده است، ولی پلیس می‌گوید در این حمله از موشک‌های کوتاه‌برد بالستیک «اسکندر» استفاده شده است.

استان دونتسک، که شهر کراماتورسک در آن قرار دارد، در از چهار استان اوکراین است که روسیه در شهریور ۱۴۰۱ مدعی الحاق آن‌ها به قلمرو خود شد.

کراماتورسک همچنین مقر منطقه‌ای ارتش اوکراین است.

این پیتزافروشی محل محبوب روزنامه‌نگاران، امدادگران، سربازان، و ساکنان محلی بود.

روسیه در طول جنگ همواره تأکید کرده است که غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد، ولی حملات هوایی این کشور به اوکراین باعث کشته شدن بسیاری از شهروندان شده است.

حمله اخیر روسیه به شرق اوکراین و سایر نقاط نشان می‌دهد کرملین با وجود آشفتگی ناشی از شورش آخر هفته گذشته از حملات هوایی خود نکاسته است.

این شورش به رهبری یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه‌نظامی واگنر، انجام شد و یکی از بزرگترین تهدیدها علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بود.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، می‌گوید پریگوژین به این کشور تبعید شده است.

روسیه بخش‌هایی از استان‌های نیمه‌اشغالی را که هنوز در کنترل اوکراین است بمباران می‌کند و این مانعی مهم برای دستیابی به راه‌حلی برای پایان دادن به جنگ شده است.

کرملین خواستار آن شده است تا کی‌یف الحاقات را به رسمیت بشناسد، ولی کی‌یف هرگونه مذاکره با روسیه را تا زمانی که نیروهای روس از تمامی سرزمین‌های اشغال‌شده عقب نشینی نکنند رد می‌کند.

ایالات متحده متحد اصلی غربی و تامین‌کننده بخش اعظم تسلیحات کی‌یف برای کمک به عقب راندن نیروهای کرملین است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی با اشاره به آمادگی واشنگتن برای حمایت از تلاش‌های صلح سایر کشورها، از جمله چین و برزیل، تاکید کرد که هر توافق صلحی باید از اصول حاکمیت، تمامیت ارضی، و استقلال اوکراین حمایت کند و اجازه دادن به مسکو برای حفظ یک پنجم خاک اوکراین که اشغال کرده، پیام اشتباهی را به روسیه و به «سایر متجاوزان احتمالی در سراسر جهان» ارسال می‌کند.

XS
SM
MD
LG