لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

رئیس‌جمهور اوکراین تهاجم روسیه به اوکراین را به دیوار برلین تشبیه کرد


رئیس‌جمهوری اوکراین، از فیلمسازان خواست تا نسبت به آنچه «نبرد بین آزادی و استبداد» خواند، موضع‌گیری کنند. او در سخنرانی افتتاحیه جشنواره فیلم برلین، تهاجم روسیه به اوکراین را به دیوار برلین تشبیه کرد.

ولودیمیر زلنسکی، از تجربه خود به عنوان یک بازیگر یاد کرد و از همکاران خود خواست تا با خطاب قرار دادن مستقیم مخاطبان خود «دیوار چهارم را بشکنند.»

او که از طریق یک تماس ویدیویی صحبت می‌کرد، افزود: «سالها میدان پوتسدام توسط دیوار برلین تقسیم شده بود، امروز روسیه می‌خواهد همان دیوار را در اوکراین بسازد، دیواری بین ما و اروپا، تا اوکراین را از انتخاب خود برای آینده‌اش جدا کند.»

این هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم برلین (برلیناله) است که شهرت خود به عنوان سیاسی‌ترین جشنواره فیلم را مدیون خاستگاهش به عنوان شهری تقسیم شده در خط مقدم جنگ سرد بین اتحاد جماهیر شوروی و غرب است.

زلنسکی که تجربیاتش در اولین روزهای تهاجم یک سال پیش روسیه، موضوع مستند «شان پن» به نام «ابرقدرت» است، گفت: «هنر می‌تواند طرفی را انتخاب کند یا بی‌طرف بماند، که این مساوی با حمایت از استبداد است.»

ستارگانی که امسال در این مراسم حضور داشتند عبارتند از «استیون اسپیلبرگ» (کارگردان)، «بونو» (نوازنده) و هنرپیشگان «بینگ بینگ فن» و «آن هاتاوی» که در حین صحبت زلنسکی اشک میریخت.

هاتاوی که در فیلم «او پیش من آمد» ربکا میلر بازی می‌کند، از زلنسکی به عنوان «قهرمان زمان ما» ستایش کرد.

جشنواره امسال بر اعتراضات دموکراسی‌خواهانه در ایران و همچنین درگیری در اوکراین تمرکز خواهد داشت. فیلم های مورد حمایت دولت‌های ایران و روسیه در این جشنواره حضور ندارند.

گلشیفته فراهانی، بازیگر فرانسوی - ایرانی، یکی از اعضای هیئت داوران، گفت: «برلین شهری است که دیوار را شکست - دیوار واقعی». او افزود: «امسال برای ما، برای مردم ایران بسیار مهم است. ما برای آزادی می‌جنگیم و تسلیم نمی‌شویم.»

XS
SM
MD
LG