لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

مدیر جشنواره سینمایی دیاسپورا به صدای آمریکا: تحریم فیلم‌های حکومتی ایران به نفع فیلمسازان مستقل است


مراسم گشایش هفتاد و سومین جشنواره فیلم فیلم - ۱۶ فوریه ۲۰۲۳
مراسم گشایش هفتاد و سومین جشنواره فیلم فیلم - ۱۶ فوریه ۲۰۲۳

مراسم گشایش هفتاد و سومین جشنواره فیلم برلین روز پنجشنبه با حضور چهره‌های سرشناس سینمای جهان برگزار شد. امسال گلشیفته فراهانی هنرمند ایرانی عضو هیات داوران جشنواره است، اگر چه فیلمی از ایران در این جشنواره حضور ندارد.

کریستن استوارت، رئیس هیئت داوران جشنواره، در این کنفرانس خبری گفت یکی از اهداف او توجه به اوکراین و پشتیبانی از مردم ایران خواهد بود.

شهرام تابع محمدی، مدیر جشنواره سینمایی دیاسپورا در برلین، آلمان، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت تصمیم بر این شده است که فیلم‌های ساخت حکومت ایران فرصتی برای نمایش در این فستیوال پیدا نخواهند کرد.

کریستن استوارت رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم برلین - ۱۶ فوریه ۲۰۲۳
کریستن استوارت رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم برلین - ۱۶ فوریه ۲۰۲۳

او گفت تحریم فیلم‌هایی که توسط نهادهای دولتی ایران مثل صدا و سیما جمهوری اسلامی، بنیاد فارابی یا سپاه پاسداران ساخته شده‌اند یک عقب‌نشینی بزرگ و مهم برای جمهوری اسلامی است.

تابع محمدی افزود: «این یک فرصت بسیار خوب و مناسبی برای فیلمسازان و هنرمندان مستقل ایرانی است که بتوانند با خیال راحت‌تر و دست بازتر در جشنواره‌ها شرکت کنند.»

مدیر جشنواره سینمایی دیاسپورا می‌گوید، امیدوار است که بقیه جشنواره‌های جهان نیز از این اقدام جشنواره برلین که به عنوان «یکی از جشنواره‌های خوش‌فکر و پیشروی جهانی شناخته می شود» در تحریم فیلم‌های ساخت دولت ایران استقبال کرده و همین کار را دنبال بکنند.

امسال یکی از نکات مهم دیگر در مورد جشنواره برلین انتخاب گلشیفته فراهانی به عنوان عضو هیئت داوران است.

گلشیفته فرهانی عضو هیئت داوران هفتاد و سومین جشنواره فیلم برلین - ۱۶ فوریه ۲۰۲۳
گلشیفته فرهانی عضو هیئت داوران هفتاد و سومین جشنواره فیلم برلین - ۱۶ فوریه ۲۰۲۳

به گفته آقای تابع محمدی، حضور گلشیفته فراهانی در بین هیئت داوران نیز فرصت خوب دیگری برای فیلم‌سازان، هنرمندان، و بازیگران ایرانی است که «این حس و اعتماد به نفس را پیدا کنند که به راحتی در حد و قابل جشنواره‌های مهم جهان مثل برلین هستند.»

اگرچه به دلیل تحریم فیلمهای دولتی جمهوری اسلامی، فیلمی از ایران در جشنواره حضور ندارد ولی دو فیلم از دو فلیم‌ساز ایرانی‌تبار - یکی درباره موضوع پناهندگی ایرانیان در سوئد و دیگری درباره کردهای سوریه - در این جشنواره حضور دارند.

XS
SM
MD
LG