لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

بازتاب اخبار ایران در رسانه‌های غرب؛ انزوای نظام در گردهمائی‌ نخبگان جهان


خانم گلشیفته فراهانی در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم برلین: «با تمام جان سر مبارزه هستم»
خانم گلشیفته فراهانی در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم برلین: «با تمام جان سر مبارزه هستم»

رسانه‌های غربی درباره شعله‌ور شدن اعتراضات در تهران و چندین شهر دیگر ایران، پیامد سرکوبی معترضان و همچنین تلاش‌های ایرانیان در خارج از کشور برای منزوی ساختن بیشتر جمهوری اسلامی در جهان، گزارش می‌دهند.

لس آنجلس تایمز، واشنگتن پست، گاردین و ده‌ها رسانه‌ دیگر در سراسر دنیا صبح پنج‌شنبه گزارش‌های خبرگزاری‌ها درباره شعله‌ور شدن مجدد اعتراضات سراسری در شهرهای ایران را منتشر کردند.

خانم‌ها کریستن استیوارت و گلشیفته فراهانی، اعضای هیات داوران جشنواره فیلم برلین
خانم‌ها کریستن استیوارت و گلشیفته فراهانی، اعضای هیات داوران جشنواره فیلم برلین

آسوشیتدپرس می‌نویسد در تهران، کرج، اصفهان، اراک و ایذه معترضان در واکنش به فراخوان چهلمین روز اعدام دو معترض جوان، راهپیمائی برگزار کردند. گاردین چندین ویدیو از تظاهرات روز پنج‌شنبه در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد.

به گزارش فرانکفورتر آلگماینه، عضو هیات داوران بین‌المللی جشنواره برلین خانم گلشیفته فراهانی طی سخنان خود در مصاحبه مطبوعاتی هیات داوران کوشید نگاه‌ها را به اعتراضات سراسری و شرایط دشوار زندگی در ایران جلب کند و از جمله گفت دیکتاتوری ایران بحث فلسفی و نظری نیست و افزود: مردم ایران از اکسیژن و هوا برای نفس کشیدن بی‌بهره‌اند.

نیویورک تایمز روز جمعه در گزارش خود درباره حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین، به نقل از یک تحلیلگر دفاعی در اوکراین می‌نویسد: «روی آوردن روسیه به بالون‌های جاسوسی در هفته‌های اخیر به این دلیل است که اوکراین در مقابله با تهدید پهپادهای ساخت ایران، به موفقیت‌هائی دست یافته.»

نیویورک‌تایمز در مقاله‌ای از خبرنگار دکلان والش می‌نویسد زلزله سهمگین در سوریه، حاکم خودکامه‌ی این کشور بشار اسد را بار دیگر از طریق دیپلماسی

دیپلماسی مصیبت: بازگشت بشار اسد به صحنه جهانی
دیپلماسی مصیبت: بازگشت بشار اسد به صحنه جهانی

مصیبت، به صحنه جهانی باز‌ آورد و کشورهائی که با سوریه رابطه خود را قطع کرده‌ بودند، تماس گرفتند و کمک فرستادند.

فصل‌نامه تخصصی فارین افرز (امور خارجه) چاپ واشنگتن در پایگاه اینترنتی خود تفسیری از خانم دینا اسفندیاری منتشر کرده که همکاری تسلیحاتی حکومت‌های ایران و روسیه را محور مصلحت نام می‌دهد و می‌نویسد برای جمهوری اسلامی فروش تسلیحات جنگی به روسیه، معقول به نظر می‌رسد زیرا هر دو کشور در جامعه جهانی منزوی هستند.

واشنگتن‌پست صبح جمعه در یکی از گزارش‌های صفحه‌ اول می‌نویسد در اطراف دنیا مجریان و خبرنگاران زن به دلیل افشای حقایق در برنامه‌های خبری، هدف آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

تصویر ۲ ثانیه‌ای از رئيسی و گیس‌بری زن معترض در ویدیوی تبلیغی گردهمائی «دیالوگ رائیسینا» هندوستان
تصویر ۲ ثانیه‌ای از رئيسی و گیس‌بری زن معترض در ویدیوی تبلیغی گردهمائی «دیالوگ رائیسینا» هندوستان

روزنامه سراسری اکسپرس، شبکه تلویزیونی ان دی تی وی و فرست پست پرتیراژترین هفته‌نامه انگلیسی‌زبان هندوستان صبح جمعه گزارش می‌دهند که وزیر خارجه جمهوری اسلامی از شرکت در گردهمائی «دیالوگ رائيسینا» هندوستان، انصراف اعلام کرد. مقامات وزارت خارجه هند و اندیشکده آبزرور ریسرچ فاندیشن، که مشترکا برنامه دیالوگ رائیسینا را در روزهای ۱۲ و ۱۳ اسفندماه برگزار می‌کنند، به درخواست دولت ایران برای حذف ۲ ثانیه تصویر گیس‌بُری زنان معترض از ویدیوی تبلیغی این گردهمائی، بی‌اعتنا کردند.

رامین جهانبگلو
رامین جهانبگلو

اکسپرس هندوستان در تفسیسری به قلم آقای رامین جهانبگلو می‌نویسد ۴۴ سال بعد از انقلاب، نظام حاکم به بحران مشروعیت گرفتار است و حکمرانان دین‌سالار نتوانسته‌اند عناصر سکولار را از میان بردارند و سکولارها همچنان بخش عمده‌ای از هویت ایرانی را تشکیل می‌دهند.

وال استریت جورنال در بخش مقاله‌‌ها، اظهارنظری از دنی‌یل دوپاتریس، پژوهشگر اندیشکده «دی‌فنس پرایایوریتیز» یا اولویت‌های دفاعی چاپ کرده که می‌گوید اگر مذاکرات احیای برجام که رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزف بورل بر آن تاکید کرده، به بن‌بست برسد، باز هم مذاکره تنها راه مقابله با برنامه اتمی جمهوری اسلامی است. او می‌نویسد برای آمریکا و متحدان آن بمباران تاسیسات اتمی ایران اگر هم امکان‌پذیر باشد، فاجعه‌ به بار می‌آورد.

خبرگزاری نیکه‌ئی ژاپن در تفسیری به

تفسیر خبرگزاری نیکئی ژاپن: شی جینپینگ از توان دیپلماتیک برای اعمال نظر در مذاکرات احیای برجام بی‌بهره است
تفسیر خبرگزاری نیکئی ژاپن: شی جینپینگ از توان دیپلماتیک برای اعمال نظر در مذاکرات احیای برجام بی‌بهره است

قلم خبرنگاران خود می‌نویسد رئیس حکومت چین از قدرت دیپلماتیک برای تاثیرگذاری در مذاکرات احیای توافق اتمی برجام، بی‌بهره است.

تایمز اسرائیل در شماره روز جمعه گزارش می‌دهد که رئیس جمهوری اوکراین در دیدار با وزیرخارجه اسرائیل در باره عمیق‌تر کردن همکاری علیه حکومت ایران گفتگو کردند و زلینسکی تاکید کرد که حکومت ایران دشمن مشترک هر دو کشور است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه به نقل از بیانیه مشترک در پایان دیدار ابراهیم رئیسی از پایتخت چین، گزارش داده بود که حکومت‌های چین و ایران قصد دارند مشترکا از حکومت افغانستان درخواست کنند به محدودیت برای زنان این کشور خاتمه دهد.

تنصویر زن ایرانی در نمایشگاه آثار سهیلا سخن‌وری در مجتمع هنری باربیکان لندن
تنصویر زن ایرانی در نمایشگاه آثار سهیلا سخن‌وری در مجتمع هنری باربیکان لندن

نشریه فرهنگی دیزد، گزارش مصور و مصاحبه‌ای با هنرمند سهیلا سخن‌وری منتشر کرده و می‌نویسد تصاویر او از زنان ایران در نمایشگاه مجتمع هنری مرکز باربیکان لندن، چهره‌ی متفاوتی از زن ایران را نمایش می‌دهد. گزارشگر خانم نیلوفر حیدری می‌نویسد بدن زن در طول تاریخ ایران همواره صحنه نبردهای عقیدتی، فلسفی و مذهبی بوده است و نوشته‌های زیر این تصاویر، از عکس هنرپیشه‌های فیلمفارسی گرفته تا مینیاتورهای قدیمی، نشان می‌دهند که زن در ایران هرگز آزادی نداشته.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG