لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۴

اعتصاب غذای گردشگر فرانسوی زندانی در مشهد؛ اعتراض او به محرومیت از حق تماس تلفنی با خانواده در شب کریسمس


عکسی که سعید دهقان وکیل دادگستری از بنجامین بریر، شهروند ۳۵ ساله فرانسوی در توئیتر منتشر کرده است - آرشیو
عکسی که سعید دهقان وکیل دادگستری از بنجامین بریر، شهروند ۳۵ ساله فرانسوی در توئیتر منتشر کرده است - آرشیو

سارا دماوندان - بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی زندانی در زندان وکیل‌آباد مشهد دست به اعتصاب غذا ‌زده است.

به گفته سعید دهقان، وکیل دادگستری، این اعتصاب غذا در اعتراض به محرومیت از حق تماس تلفنی و ارتباط با خانواده در شب کریسمس صورت گرفته است.

آقای دهقان در توییت خود از دادگاه انقلاب مشهد پرسیده است که «برای رسیدگی به اتهامات سیاسی بنجامین بریر که اکنون ۵۷۰ روز در بازداشت است، منتظر چیست!؟»

اوایل خردادماه سال گذشته یعنی حدود ۱۷ ماه پیش بنجامین بریر توریست فرانسوی در نزدیکی مرز ترکمنستان توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت و در دادگاه انقلاب مشهد به جرم جاسوسی و تبلیغ علیه نظام متهم شد. او را به زندان وکیل آباد مشهد سپردند.

عکسی که سعید دهقان وکیل دادگستری از بنجامین بریر، شهروند ۳۵ ساله فرانسوی منتشر کرده است.
عکسی که سعید دهقان وکیل دادگستری از بنجامین بریر، شهروند ۳۵ ساله فرانسوی منتشر کرده است.

در آخرین دفاع آقای بریر در اسفندماه سال ۹۹ دلیل ‌اتهام جاسوسی، عکسبرداری از مناطق ممنوعه و دلیل ‌اتهام تبلیغ علیه نظام، طرح این سؤال در شبکه‌های اجتماعی که «چرا حجاب در جمهوری اسلامی اجباری ولی در سایر کشور‌های اسلامی اختیاری است؟»، عنوان شده است.

بریر پس از ۵۷۰ روز زندانی بودن، دست به اعتصاب غذا‌ زده است. سعید دهقان، وکیل دادگستری در صفحه شخصی خود، با اشاره به اعتصاب غذای آقای بریر نوشت: دادگاه انقلاب مشهد برای رسیدگی به ‌اتهامات سیاسی ‎بنجامین بریر که اکنون ۵۷۰ روز در بازداشت است، منتظر چیست!؟

آقای دهقان پیشتر نیز درباره ‌اتهامات وارده به بریر گفته بود: «با وجود ابهامات و تناقضات در ‌اتهامات او، تاکنون اجازه دسترسی به پرونده وی داده نشده و در کنار نگرانی خانواده از وضعیت او در زندان وکیل آباد مشهد عدم دسترسی به پرونده توسط وکلا یک فاجعه است.»

در حال حاضر چندین شهروند آمریکایی مانند سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز و چند شهروند غیرآمریکایی چون نازنین زاغری رتکلیف، احمدرضا جلالی، بنجامین بریر و تعدادی دیگر در ایران زندانی هستند.

بلاندین، خواهر بنجامین بریر، چندی پیش طی گفتگویی با روزنامه الاشرق الاوسط گفته بود که برادرش می‌تواند بهانه «چانه‌زنی» ایران در مذاکرات با کشورهای غربی باشد.

وزارت خارجه ایالات‌ متحده بار‌ها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشور‌های دیگر، از جمله ایرانیان دو تابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی‌قید و شرط آن‌ها شده‌است. تحلیلگران می‌گویند ایران از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی امتیاز بگیرد.

XS
SM
MD
LG