لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

برگزاری تجمعی در پاریس با درخواست آزادی شهروندان فرانسوی محبوس در ایران


سسیل کوهلر و ژاک پاری، دو توریست فرانسوی بازداشت‌شده در ایران

شهر پاریس، پایتخت فرانسه، روز یکشنبه صحنه برگزاری تجمعی با درخواست آزادی سسیل کوهلر و شریک زندگی‌اش ژاک پاری، دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران، بود.

این در حالی است که جمهوری اسلامی به تازگی بنجامین بری‌یر و برنارد فیلان، دو شهروند دیگر را که در اعتصاب غذا بودند، آزاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گروهی از حامیان سسیل کوهلر و ژاک پاری روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت با تجمع در کنار برج ایفل در پاریس، پایتخت فرانسه، خواستار آزادی این دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران شدند.

این زوج فرانسوی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ایران بازداشت شدند.

خانواده و دوستان این دو پس از آزادی دو شهروند فرانسوی دیگر به نام‌های بنجامین بری‌یر و برنارد فیلان از زندان مشهد، در پاریس گرد هم آمدند.

خواهر سسیل کوهلر گفت که آزادی آن دو نفر «به ما امید می‌دهد.» او گفت که خواهرش در طول سال تلخی که از زمان بازداشتش گذشته، فقط یک بار ملاقات کنسولی دریافت کرده است.

وی همچنین گفت: «او ادامه می‌دهد، حتی اگر هنوز خیلی سخت باشد، او چندین ماه را در سلول انفرادی گذراند و اکنون با دیگر زندانیان است.»

خواهر خانم کوهلر افزود: «ما برای او کتاب می فرستیم، اما او از زمان بازداشت فقط یک کتاب دریافت کرده است.»

کوهلر و پاری از جمله چهار شهروند فرانسوی زندانی در ایران هستند. وزارت خارجه فرانسه پیش از این از آنها به عنوان «گروگان» یاد کرده بود.

سسیل کوهلر، که معلم است، به همراه شریک زندگی‌اش ژاک پاری همچنان به اتهام جاسوسی در زندان اوین زندانی هستند. خانواده این افراد اتهامات انتسابی آنها را تکذیب کرده‌اند.

نفر پنجم، فریبا عادلخواه، محقق ایرانی-فرانسوی، است که در ماه فوریه از زندان آزاد شد. اما به نظر می‌رسد نمی‌تواند از ایران خارج شود.

کشورهای غربی زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگانگیری سیاسی» خوانده و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد دیدگاه طرف‌های غربی و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

در حال حاضر شماری از شهروندان دوتابعیتی نیز در ایران زندانی هستند که از آن جمله می‌توان به سیامک نمازی، مراد طاهباز، و عماد شرقی شهروندان ایرانی آمریکایی، کامران قادری و مسعود مصاحب شهروندان ایرانی اتریشی، ناهید تقوی شهروند ایرانی آلمانی، مهران رئوف شهروند ایرانی بریتانیایی، و احمدرضا جلالی شهروند ایرانی سوئدی اشاره کرد.

در تنظیم این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانسه استفاده شده است

XS
SM
MD
LG