لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

دختر مراد طاهباز، فعال محیط زیست زندانی در ایران: پدرم مبتلا به سرطان است


مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران
مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران

تارا طاهباز، دختر مراد طاهباز، فعال محیط زیست که در ایران زندانی است روز شنبه به خبرگزاری رویترز گفت پدرش به سرطان پروستات مبتلا است و سه بار در زندان به کرونا مبتلا شده است.

مراد طاهباز یکی از هفت فعال محیط‌ زیست است که در بهمن ۱۳۹۶ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

مراد طاهباز تاکنون پنج سال از حکم ۱۰ سال حبس خود به اتهام ثابت‌نشده «جاسوسی» را سپری کرده است. این شهروند ۶۷ ساله ایرانی-آمریکایی که تابعیت بریتانیا را هم دارد، در ماه مارس سال گذشته میلادی و به هنگام آزادی نازنین زاغری-رتکلیف به طور موقت از زندان آزاد شد و در حبس خانگی قرار گرفته بود اما در ماه ژوئیه دوباره به زندان بازگردانده شد.

واشنگتن بارها تاکید کرده است آزادی زندانیان آمریکایی در اولویت سیاست خارجی کاخ سفید قرار دارد. دختر مراد طاهباز در این مورد گفت چون هیچ اقدامی در این زمینه ندیده، دشوار می‌تواند هنوز امیدوار باشد.

تارا گفت خانواده او و همچنین عماد شرقی و سیامک نمازی امیدوارند جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به آنها این فرصت را بدهد تا طی دیداری در ماه مه به تشریح وضعیت خود بپردازند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه در یک کنفرانس خبری زندانی کردن شهروندان آمریکایی را ظالمانه، غیرانسانی، و مغایر با ارزش‌های بین‌المللی عنوان کرد.

او با اشاره به نزدیک شدن پنجمین سالگرد بازداشت عماد شرقی در روز یکشنبه ٢٣ آوریل، آن را روزی «تاسف‌بار» برای عماد و خانواده‌اش خواند.

پاتل چهارشنبه گذشته نیز در پاسخ به پرسشی پیرامون وضعیت سیامک نمازی‌ که در ایران زندانی است گفت آمریکا همیشه در کنار شهروندانی که به اشتباه در خارج زندانی می‌شوند، ایستاده است و اولویت اصلی رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا حفظ امنیت و ایمنی شهروندان آمریکایی به‌ویژه در خارج از کشور است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت وزارت امور خارجه به تلاش خود ادامه می‌دهد تا هم بتواند افراد زندانی را به آمریکا بازگرداند و هم اینکه با خانواده گروگان‌ها دیدار کند.

رکسانا طاهباز، دیگر دختر مراد طاهباز نیز سال گذشته در گفت‌وگویی با روزنامه گاردین گفته بود وزارت خارجه بریتانیا پدر و خانواده او را فراموش کرده است.

رکسانا که دختر ارشد مراد و ویدا است به گاردین گفت خانواده‌اش طی چهار سال گذشته بنا به توصیه دولت بریتانیا با رسانه‌ها صحبت نکرده‌اند که مبادا «مذاکرات به خطر بیافتد.» به گفته رکسانا، «بزرگ‌ترین نگرانی ما این بود چون تنها خانواده غیرعمومی بودیم، فراموش شویم.» اما دولت بریتانیا به آنها گفته بود مراد طاهباز و همسرش ویدا «قطعا بخشی از توافق هستند.»

XS
SM
MD
LG