لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

خانواده‌های آمریکایی‌های بازداشت‌شده در خارج بار دیگر خواستار ملاقات با بایدن شدند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

خانواده‌های عضو «کارزار خانواده‌های‌مان را به خانه بیاورید» در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار ملاقات با او شده‌اند. این کارزار شامل شهروندانی است که اعضای خانواده‌های آنها در کشورهای دیگر، از جمله ایران، در بازداشت به سر می‌برند.

آنها می‌گویند خانواده‌هایی که معروف نیستند، حدود یک سال است که درخواست چنین ملاقاتی کرده‌اند.

شماری از اعضای ایرانی این کارزار عبارتند از خانواده‌های شهاب دلیلی، سیامک نمازی، عماد شرقی، و مراد طاهباز.

اعضای دیگری نیز از این کارزار مربوط به افراد بازداشت‌شده در ونزوئلا، سوریه، چین، امارات متحده عربی، و روسیه هستند.

در بخشی از این نامه که روز دوشنبه به جو بایدن فرستاده شد آمده است: «ما، خانواده‌های آمریکایی‌هایی که به ناحق در سرتاسر جهان در بازداشت هستند و گروگان گرفته شده‌اند، می‌خواهیم شما را به دو رویداد دعوت کنیم؛ رویدادهایی که خانواده‌های کارزار ما تحت عنوان 'خانواده هایمان را به خانه بیاورید' در واشنگتن دی‌سی برگزار می‌کنند.»

در این نامه آمده است که اعضای خانواده بازداشت‌شدگان از مناطق مختلف، از کالیفرنیا گرفته تا آلمان، به امید ملاقات با جو بایدن به واشنگتن سفر می‌کنند.

قرار است این دو رویداد در روزهای ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت در واشنگتن برگزار شود.

اعضای این کارزار گفته‌اند که مدت ۱۲ ماه به روش‌های مختلف تلاش کرده‌اند که توجه رئیس جمهوری آمریکا را، از جمله با فرستادن دو نامه جلب کنند، اما به این نامه‌ها پاسخی داده نشد.

مقامات دولت بایدن بارها گفته‌اند برای بازگرداندن آمریکایی‌هایی که به ناحق در بازداشت دیگر کشورها هستند تلاش می‌کنند. مقامات آمریکایی بارها نسبت به سفر شهروندان به ایران به ویژه سفر ایرانیان دوتابعیتی، هشدار داده‌اند و گفته‌اند که جمهوری اسلامی ممکن است آنها را گروگان بگیرد.

ناظران امور ایران می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل آنها را با اتهامات دروغین گروگان می‌گیرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG