لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

سخنگوى وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی مدعی شد: «استفاده ابزاری از زندانیان ایرانی» توسط آمریکا 


ناصر کنعانی می‌گوید باوجود توافق در اجرای تبادل زندانیان، دولت آمریکا به وعده خودش عمل نکرده است.
ناصر کنعانی می‌گوید باوجود توافق در اجرای تبادل زندانیان، دولت آمریکا به وعده خودش عمل نکرده است.

سخنگوى وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، آمریکا را به استفاده ابزاری از زندانیان ایرانی برای تنظیم رفتار سیاسی جمهوری اسلامی متهم کرد.

ناصر کنعانی می‌گوید باوجود توافق در اجرای تبادل زندانیان، دولت آمریکا به وعده خودش عمل نکرد و متأسفانه روند تبادل زندانیان همچنان متوقف باقی مانده است.

به گفته او جمهوری اسلامی نسبت به اجرای سریع توافق آمادگی دارد اما مشروط کردن موضوع ازسوی دولت آمریکا به موضوعات دیگر «از جمله مسائل مربوط به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها متأسفانه تا به الان منجر به متوقف ماندن اجرای توافق شده است.»

۲۷ بهمن ماه سال جاری وب‌سایت نور نیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، انجام مذاکرات برای تبادل زندانی میان واشینگتن و تهران را تایید کرد و در حساب توئیتری خود نوشت: «با درخواست واشینگتن و موافقت تهران، مذاکرات غیرمستقیم و نتیجه‌بخش انجام شده» است.

این پایگاه «صداقت و عدم سیاسی‌کاری» آمریکا را برای «نهایی شدن توافقات در حال مذاکره» پیش‌شرط موفقیت مذاکرات اعلام کرد.

هفته گذشته نیز شبکه «ان‌بی‌سی» به نقل از «چهار منبع مطلع» گزارش داد که مذاکراتی غیرمستقیم میان ایران و آمریکا برای آزادی زندانیان دوتابعیتی در ایران، با میانجی‌گری بریتانیا و قطر در جریان است، که با «پیشرفت» روبه‌رو بوده است.

بر اساس این گزارش، قرار است آمریکا موافقت کند که کره جنوبی هفت میلیارد دلار از پول‌های راکد ایران در بانک‌های کره جنوبی را به تهران مسترد کند و در مقابل، جمهوری اسلامی زندانیان آمریکایی- ایرانی را تحویل دهد.

در همین رابطه وزیر خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به میانجی‌گری یک مقام انگلیسی گفته است «نماینده مورد نظر در هفته‌های گذشته در ایران بود و ما توافقی را که در ماه مارس داشتیم به‌روزرسانی کردیم.»

امیرعبداللهیان تاکید کرده که «ما آماده تبادل زندانیان خود هستیم، اما اقدامات فنی وجود دارد که باید از سوی آمریکایی‌ها صورت گیرد. ما منتظر گام‌های فنی هستیم که باید برداشته شوند.»

سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی و همچنین شمار نامعلومی از دارندگان اقامت دائمی در ایالات متحده از جمله شهاب دلیلی در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG