لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

مذاکره ایالات متحده و جمهوری اسلامی برای مبادله زندانیان


پرچم ایران / پرچم آمریکا
پرچم ایران / پرچم آمریکا

ان بی سی نیوز به نقل از چهار منبع معتبر اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده به صورت غیرمستقیم و با وساطت قطر و بریتانیا در حال انجام مذاکراتی برای تبادل زندانیان با یکدیگرند.

در جریان دیداری که طی روزهای گذشته میان آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و یک مقام قطری هم انجام شده بود، رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نیز حضور داشت.

گفتنی است پیشتر هم امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در جریان دیدار وزیر امور خارجه قطر با او در تهران مدعی شده بود که مقام قطری برای او نامه‌ای از طرف ایالات متحده آورده است.

ان بی سی در گزارش خود آورده است که مقامات آگاه گفته‌اند دو طرف در حال بررسی پیش‌نویسی هستند که پیشتر و در سال ۲۰۲۱ مورد بحث قرار گرفته بوده است. این پیش‌نویس، شامل تبادل زندانیان و آزادی‌سازی میلیاردها دلار از پول‌های بلوکه ایران در بانک‌های کره جنوبی است.

البته مطابق با این پیش‌نویس جمهوری اسلامی، تنها از این منابع مالی در صورت آزادسازی می‌تواند برای خرید غذا و دارو و یا مسائل انسان‌دوستانه استفاده کند.

تنها نام قطر و بریتانیا به عنوان میانجیان مذاکرات بین جمهوری اسلامی و آمریکا مطرح نیست، چرا که مطابق با توئیت آقای مالی او با وزیر امور خارجه عمان هم درباره ایران گفتگو کرده است. او در توئیتی از دولت عمان، بابت کمکهایش در آزادی باقر نمازی تشکر کرده است.

XS
SM
MD
LG