لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

پایان اعتصاب غذای یک هفته‌ای سیامک نمازی؛ «احساس امیدواری و نشاط» می‌کند


سیامک نمازی - آرشیو
سیامک نمازی - آرشیو

وکیل خانواده سیامک نمازی روز دوشنبه گفت این شهروند آمریکایی زندانی در ایران به اعتصاب غذای یک هفته‌ای خود پایان داده است.

سیامک نمازی که بیش از هر شهروند ایرانی آمریکایی دیگر در ایران زندانی بوده است، در هفتمین سالگرد زندانی شدن خود دست به اعتصاب غذا زد.

جرد گسنر، وکیل سیامک نمازی روز دوشنبه در توئیتی گفت که «امروز آخرین روز اعتصاب غذای هفت-روزه سیامک است. فشار خون او افت کرده و به پایین‌ترین حد نرمال رسیده و او حدود ۴.۵ کیلوگرم کاهش وزن داشته است.»

جرد گسنر گفت که سیامک نمازی احساس سرما می‌کند و انرژی‌اش نیز تحلیل رفته است.

وکیل خانواده نمازی در آمریکا می‌گوید علیرغم مشکلات جسمی، انبوه حمایت‌ها در هفته گذشته باعث شد سیامک نمازی «در مبارزه برای پایان دادن به حبس ناعادلانه خود احساس امیدواری و نشاط کند.»

به گفته گسنر، سیامک نمازی از همه کسانی که ماجرای او را به اشتراک گذاشته‌اند و «به رئیس جمهوری آمریکا فشار می‌آورند که گروگان‌های آمریکایی را به خانه بیاورد سپاسگزار است.»

سیامک نمازی در دولت‌های باراک اوباما و دونالد ترامپ در ایران زندانی بوده است و اکنون از دولت بایدن می‌خواهد برای آزادی‌اش تلاش بیشتری کند.

سیامک نمازی از دولت اوباما به خاطر اینکه جزیی از معامله مبادله زندانیان میان آمریکا و ایران نبوده، گله کرده است. در جریان آن مبادله شماری از آمریکاییان زندانی در ایران در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ آزاد شدند.

نمازی در یک سفر کاری به ایران در سال ۲۰۱۵ بازداشت و به اتهام همکاری با «دولت متخاصم» محکوم شد. او اتهامات علیه خود را رد کرده است. ناظران امور ایران و دولت آمریکا بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی شهروندان خارجی را با اهداف سیاسی «گروگان» می‌گیرد و نسبت به خطرات سفر به ایران به شهروندان خارجی به ویژه دو تابعیتی هشدار داده‌اند.

مقامات دولت بایدن می‌گویند برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران تلاش می‌کنند و همه شهروندان زندانی در ایران باید آزاد شوند.

مهرماه امسال و پس از آزادی باقر نمازی، یک شهروند آمریکایی و یکی از مقام‌های برجسته سابق سازمان ملل، که در سال۲۰۱۶ به ناحق در ایران بازداشت شده بود، وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد که کار دولت آمریکا در این راه هنوز به پایان نرسیده‌ است و دولت خود را به تامین آزادی همه شهروندان آمریکایی که به‌ ناحق در ایران و سراسر جهان بازداشت شده‌اند، متعهد می‌داند.

XS
SM
MD
LG