لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

گفتگوی سیامک نمازی با «سی‌ان‌ان» از زندان؛ «از بایدن می‌خواهم صدای ما را بشنود»


کریستین امان‌پور، خبرنگار «سی‌ان‌ان» در توییتی از گفتگوی خود با سیامک نمازی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران خبر داد.

خانم امان‌پور نوشته است که آقای نمازی در اقدامی بی‌سابقه از داخل زندان اوین با او گفتگو کرده و به همراه دو آمریکایی دیگر درخواست آزادی خود را مطرح کرده است.

سیامک نمازی از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته تا صدایشان را بشنود و آنها را به خانه بازگرداند.

خانم امان‌پور این گفتگو را «غم‌انگیزترین و شجاعانه‌ترین» مصاحبه‌ای که تاکنون انجام داده توصیف کرده است.

سیامک نمازی، شهروند آمریکایی ۷ سال و نیم است که در ایران زندانی است. او در بخشی از این گفتگو به پدرش اشاره می‌کند. باقر نمازی، هرچند اکنون آزاد است، سال‌ها زندانی بود و سیامک به کریستین امان‌پور گفته که به این خاطر، لبریز از احساس گناه است، چرا که پدرش به خاطر او بازداشت شد.

سیامک نمازی، دی‌ ماه امسال در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خود را دارنده عنوان «طولانی‌‌مدت‌ترین گروگان ایرانی آمریکایی در تاریخ» معرفی کرد و از اعتصاب غذای خود خبر داد. او در این نامه خواستار رسیدگی به وضعیت «تمامی گروگان‌های آمریکایی در ایران» شده بود.

سخنگوی کاخ سفید همان موقع در نشست مطبوعاتی گفت: «نامه دریافت شده است و «دولت ایالات متحده آمریکا به کار خود ادامه می‌دهد تا او و دیگر شهروندان آمریکایی را که به ناحق در ایران در بازداشت هستند به خانه بازگرداند.»

نمازی در پایيز ۱۳۹۴ در یک سفر کاری به ایران بازداشت شد.

جمهوری اسلامی پدرش باقر نمازی را نیز که یکی از مقامات بازنشسته یونیسف است در سال ۱۳۹۵ هنگام تلاش برای ملاقات با پسرش بازداشت کرد و پدر و پسر در رابطه با اتهام «همکاری با یک دولت متخاصم» محکوم شناخته شدند.

باقر نمازی سالخورده که نیازمند مداواهای پزشکی بود مهر ماه ۱۴۰۱ اجازه یافت ایران را ترک کند.

ناطران سیاسی معتقدند جمهوری اسلامی ایران با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر از آنها برای اهداف سیاسی و چانه‌زنی در سیاست خارجی استفاده می کند و در عمل آنها را گروگان می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG