لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی، به مرخصی استعلاجی اعزام شد


بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی
بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی

کانون نویسندگان ایران از موافقت مقامات قضایی ایران با اعزام بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی به مرخصی استعلاجی خبر داد.

کانون نویسندگان ایران در کانال تلگرامی خود نوشت روز دوشنبه ۲۲ آذر ماه، خانواده و وکیل بکتاش آبتین موفق شدند با دریافت موافقت مقامات مسئول برای اعزام به مرخصی استعلاجی این نویسنده، او را از بیمارستان طالقانی به بیمارستان دیگری منتقل کنند تا بتوانند بر روند درمان او نظارت داشته باشند.

راضیه زیدی، وکیل مدافع بکتاش آبتین، به وبسایت خبری دیده‌بان ایران گفت: «با توجه به این که هر دو ریه ایشان درگیر بیماری شده است ممکن است وضعیت جسمی‌شان رو به وخامت برود.»

او در ادامه افزود، در حال حاضر آقای آبتین در بخش آی سی يو بستری است.

پیش از این کانون نویسندگان ایران از تلاش خانواده آقای آبتین برای اعزام به مرخصی استعلاجی او در پی وخامت حال این زندانی سیاسی خبر داده بود.

بکتاش آبتین طی روزهای گذشته در پی شدت گرفتن علائم بیماری،‌ شبانه از زندان به به بیمارستان طالقانی منتقل و مشخص شد که به کرونا مبتلا شده است.

لازم به ذکر است،‌ هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با ابتلای دیگر زندانیان بند ۸ زندان اوین به ویروس کرونا منتشر نشده است.

کانون نویسندگان ایران پیشتر با اشاره به پنهان‌کاری مقامات زندان اوین نسبت به وضعیت بیماری بکتاش آبتین در بیانیه‌ای گفته بود که مسئولان زندان بار دیگر جان او و سایر زندانیان بند ۸ زندان اوین را به خطر انداختند.

انجمن قلم آمریکا نیز طی روزهای گذشته و پس از انتشار خبر بستری شدن بکتاش آبتین در بخش مراقبت‌های ویژه‌ بیمارستان طالقانی با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی این عضو کانون نویسندگان ایران و دیگر نویسندگان زندانی در ایران شد.

پرونده بکتاش آبتین، کیوان باژن، و رضا خندان مهابادی، سه نویسنده ایرانی و از اعضای پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، در سال ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به جریان افتاد و احکام این نویسندگان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام دی ماه سال ۹۸ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

بنا بر احکام صادره رضا خندان و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

این سه نویسنده ایرانی در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، روز پنجم مهرماه سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG