لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

وضعیت جسمی بکتاش آبتین وخیم اعلام شد


بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی
بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی

پس از انتشار اخباری در رابطه با ابتلای بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی، به کرونا و انتقال او به بخش مراقبت‌های ویژه‌ بیمارستان طالقانی،کانون نویسندگان ایران در گزارش تازه‌ای از وخامت حال او خبر داد.

کانون نویسندگان ایران با اعلام این خبر در کانال تلگرامی خود افزوده است، که درگیری ریه‌های آقای آبتین افزایش یافته و وضعیت جسمی او وخیم‌تر شده است.

بنا بر این گزارش،‌ خانواده این نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی در تلاش هستند موافقت مقامات مسئول را برای اعزام بکتاش آبتن به مرخصی استعلاجی کسب کنند تا بتوانند به روند درمان او بهبود بخشند و بر وضعیت جسمی و بیماری او نظارت داشته باشند. اما به گفته این کانون تلاش آنها تا این لحظه بی‌نتیجه بوده است.

این کانون در ادامه گزارش خود افزوده است، ماموران امنیتی که برای مراقبت از بکتاش آبتین در بیمارستان طالقانی حضور دارند،‌ از پذیرفتن مواد غذایی تهیه شده توسط خانواده‌ این زندانی سیاسی نیز امتناع می‌کنند.

پیش از این کانون نویسندگان ایران با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود از شدت گرفتن علائم بیماری آقای آبتین و انتقال شبانه او از زندان به به بیمارستان طالقانی خبر داد و اعلام کرده بود با پیگیری‌های خانواده و پس از عدم پاسخگویی مسئولان زندان مشخص شد که بکتاش آبتین به ویروس کرونا مبتلا و دو ریه او درگیر ویروس کرونا شده است.

هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با ابتلای دیگر زندانیان بند ۸ زندان اوین به ویروس کرونا منتشر نشده است.

کانون نویسندگان ایران پیشتر با اشاره به پنهان‌کاری مقامات زندان اوین نسبت به وضعیت بیماری بکتاش آبتین در بیانیه‌ای گفته بود که مسئولان زندان بار دیگر جان او و سایر زندانیان بند ۸ زندان اوین را به خطر انداختند.

انجمن قلم آمریکا نیز طی روزهای گذشته و پس از انتشار خبر بستری شدن بکتاش آبتین در بخش مراقبت‌های ویژه‌ بیمارستان طالقانی با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی این عضو کانون نویسندگان ایران و دیگر نویسندگان زندانی در ایران شد.

لازم به ذکر است که بکتاش آبتین پیش از این نیز در اواسط فروردین ماه در پی ابتلا به بیماری کرونا و درگیر شدن بخشی از ریه‌اش به بهداری زندان اوین منتقل شده بود.

پرونده بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، سه نویسنده ایرانی و از اعضای پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، در سال ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به جریان افتاد و احکام این نویسندگان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام دی ماه سال ۹۸ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

بنا بر احکام صادره رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

این سه نویسنده ایرانی در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، روز پنجم مهرماه سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG