لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

صدها نویسنده به حکم ۱۸ سال زندان سه عضو کانون نویسندگان ایران اعتراض کردند


 رضا خندان مهابادی ، کیوان باژن و بکتاش آبتین
رضا خندان مهابادی ، کیوان باژن و بکتاش آبتین

نزدیک به ۹۰۰ نفر از نویسندگان ایرانی با امضا نامه‌ای در اعتراض به حکم ۱۸ سال زندان سه تن از اعضای سابق و کنونی هیات دبیران کانون نویسندگان ایران خواستار تبرئه و رفع اتهام بی قید و شرط این سه نویسنده شدند.

براساس حکم صادر شده از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه، رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن هر یک به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان و در مجموع شش سال زندان برای هر کدام محکوم شده‌‌اند.

در بخشی از نامه منتشر شده آمده است که، صدور حکم «ناروا و آزادی کُش» هجده سال حبس برای این سه عضو سابق و کنونی هیات دبیران کانون نویسندگان ایران که در حقیقت تنها به جرم ابراز عقیده و بیان نظرات خود محاکمه شده‌اند لطمه‌ای گران به حقوق اساسی تمام مردم ایران است.

این نویسندگان با امضا این نامه اعتراض صریح خود را نسبت به رویه‌های ناعادلانه دستگاه قضایی و برخوردهای امنیتی با اهل قلم و نویسندگان ایران را اعلام کردند و از همه مراجع قضایی و اجرایی ایران خواستار رفع اتهام بی قید و شرط این سه نویسنده شدند.

بکتاش آبتین روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت با انتشار ویدئویی به حکم ۱۸سال زندان خود و دو عضو دیگر کانون نویسندگان ایران واکنش نشان داد و با ظالمانه خواندن احکام صادر شده گفت، حتی اگر در دادگاه بعدی مجدد این احکام صادر شود با جانی شیفته به زندان خواهند رفت و در زندان به دادخواهی خود ادامه خواهند داد.

واکنش «بکتاش آبتین» به حکم ۱۸سال زندان خود و دو عضو دیگر کانون نویسندگان ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

این سه عضو کانون نویسندگان ایران بهمن ماه سال گذشته و پس از مراجعه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند و پس از مدتی با سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

شاکی پرونده این سه نفر، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی است. پرونده آنها اردیبهشت ۱۳۹۴ باز شد و آنها از آن زمان تا کنون بارها برای بازجویی درباره دو اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار نشریه غیرقانونی» احضار شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG