لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

ابتلا به کرونا در زندان؛ عضو کانون نویسندگان ایران از اوین به بیمارستان منتقل شد


بکتاش آبتین، شاعر و نویسنده زندانی در ایران. آرشیو
بکتاش آبتین، شاعر و نویسنده زندانی در ایران. آرشیو

کانون نویسندگان ایران از ابتلای بکتاش آبتین، نویسنده، روزنامه‌نگار و از اعضای این کانون به کرونا خبر داد و نوشت او از زندان به بخش مراقبت‌های ویژه‌ بیمارستان طالقانی منتقل شده است.

کانون نویسندگان ایران با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود نوشت، بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی روز دوشنبه ۱۵ آذر ماه با شدت گرفتن علائم بیماری، شبانه به بیمارستان طالقانی منتقل و با پیگیری‌های خانواده او و پس از عدم پاسخگویی مسئولان زندان مشخص شد که آقای آبتین به کرونا مبتلا و دو ریه او درگیر ویروس کرونا شده است.

در ادامه این گزارش آمده است،‌ از بدو بستری شدن آقای آبتین در بخش مراقبت‌های ویژه‌ بیمارستان طالقانی، اتاق او تحت مراقبت نیروهای امنیتی قرار گرفته است و خانواده‌ این زندانی سیاسی از وضعیت سلامت او اطلاعات دقیقی ندارند.

کانون نویسندگان ایران همچنین با اشاره به پنهان کاری مقامات زندان اوین نسبت به وضعیت بیماری بکتاش آبتین می‌گوید، مسئولان زندان بار دیگر جان او و سایر زندانیان بند ۸ زندان اوین را به خطر انداختند و مسئولیت سلامت و جان بکتاش آبتین و دیگر اعضای در بند کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و آرش گنجی بر عهده‌ حکومت و به ویژه قوه‌ قضاییه‌ است.

پرونده بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، سه نویسنده ایرانی و سه عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به جریان افتاد و احکام این نویسندگان دی ماه سال ۹۸ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و به اتهام امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

این سه نویسنده ایرانی در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، روز پنجم مهرماه سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شدند.

انجمن قلم آمریکا نیز طی روزهای گذشته و پس از انتشار خبر بستری شدن بکتاش آبتین در بخش مراقبت‌های ویژه‌ بیمارستان طالقانی با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی این عضو کانون نویسندگان ایران و دیگر نویسندگان زندانی در ایران شد.

سامر لوپز، مدیر ارشد برنامه‌های آزادی بیان انجمن قلم آمریکا، در این بیانیه که روز ۱۹ آذر منتشر شد، ضمن درخواست آزادی فوری بکتاش آبتین برای دسترسی به درمانی مناسب خارج از زندان وضعیت او را نشان‌دهنده خطرات جدی فرا روی آقای آبتین و دیگر نویسندگان هم‌بند او دانسته است.

وی همچنین خواهان پایان یافتن «نقض فاحش حقوق آنها» و آزادی بی‌درنگ و بدون قیدوشرط آقای آبتین و «همه کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند» شده است.

XS
SM
MD
LG