لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۲

انجمن قلم آمریکا با اعطای جایزه «آزادی نگارش» از سه نویسنده زندانی در ایران تجلیل خواهد کرد


از سمت راست: رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین، و کیوان باژن
از سمت راست: رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین، و کیوان باژن

انجمن قلم آمریکا، جایزه ارزشمند «آزادی نگارش/باربی» امسال خود را به بکتاش آبتین نویسنده-فیلمساز، کیوان باژن رمان‌نویس و روزنامه‌نگار، و رضا خندان مهابادی نویسنده و منتقد، اعطاء خواهد کرد.

هر سه نویسنده عضو کانون نویسندگان ایران هستند و با اتهاماتی چون «تهدید امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به زندان محکوم شده‌اند. در بیانیه انجمن قلم آمریکا، از آنها به عنوان کسانی یاد شده است که «تجلی ماهیت فعالیت» این انجمن هستند.

مدیرعامل انجمن قلم آمریکا، در این بیانیه تأکید کرده است که این سه نفر، «نه تنها برای ارائه ایده‌هایشان بر روی کاغذ، بلکه برای زندگی بدون ترس و فداکاری بی حد و حصر در راستای آزادی‌هایی که پشتوانه اندیشه، هنر، فرهنگ و خلاقیت هستند،» مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

به گفته سوزان ناسل، «این سه نویسنده با در دست گرفتن جبهه رهبری در جامعه ادبی ایران، چراغ راه نویسنده‌ها و اندیشمندان بی شماری شده‌اند که قدرت خود را در تخیل، برداشتن مرزها و به چالش کشیدن سرکوب در خطرناک‌ترین شرایط، با علم به این که در این مسیر تنها نیستند، به دست آورده‌اند.»

در ماه‌های آوریل و مه سال ۲۰۱۵ میلادی، نیروهای امنیتی با هجوم به خانه‌های آبتین، باژن و خندان مهابادی، آثار آنها را ضبط کرده و هر کدام را بابت فعالیت های خود و همچنین کانون نویسندگان، مورد بازجویی قرار دادند.

پس از وقفه در تحقیقات، این نویسنده‌ها دوباره در ژانویه سال ۲۰۱۹ احضار و برای مدت کوتاهی بازداشت شدند. چند ماه بعد از آن، دادگاه هر یک از این نویسنده‌ها را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به زندان محکوم کرد.

انجمن قلم آمریکا در اعلام خبر تجلیل از سه نفر به این موضوع اشاره کرده است که آنها در اوج همه‌گیری کرونا به زندان اوین فرستاده شدند؛ که انتشار تصاویری از شرایط وحشتناک داخل آن زندان در روزهای اخیر خبرساز شده است.

آبتین و خندان مهابادی، پس از پنج ماه در اوین به ویروس کرونا مبتلا شدند. آقای آبتین پس از ذات‌الریه برای مدت کوتاهی به بیمارستان منتقل شد اما مقامات او را در حالی که هنوز علائم بیماری داشت به زور به زندان بازگرداندند.

جایزه «آزادی نگارش/باربی» به هنرمندان و نویسند‌ه‌هایی اعطاء می‌شود که به خاطر آثارشان زندانی شده‌اند. انجمن قلم آمریکا می‌گوید ۴۴ نفر از ۴۸ دریافت‌کننده پیشین این جایزه آزاد شده‌اند.

مراسم انجمن قلم آمریکا که سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا به ضورت مجازی برگزار شد، امسال در روز پنجم ماه اکتبر در مکان قدیمی خود - موزه تاریخ طبیعی آمریکا - برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG