لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

کانون نویسندگان ایران در سالگرد محکومیت سه عضو خود خواستار آزادی فوری آنها شد


از راست: رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین، و کیوان باژن
از راست: رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین، و کیوان باژن

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط کیوان باژن، بکتاش آبتین، و رضا خندان مهابادی شده است.

این کانون روز دوشنبه ۵ مهرماه در اولین سالگرد محکومیت این سه عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، دلیل محکومیت سنگین آنها را دفاع از آزادی بیان، مخالفت با سانسور، و عضویت در آن کانون دانست.

بنا بر بیانیه کانون، ادامه اجرای حکم این افراد «سرکوب آزادی بیان و اقدامی جنایتکارانه» است و پاسخ حاکمان در مقابل خواست اجتماعی «آزادی بیان و اندیشه و نشر بی هیچ حصر و استثنا برای همگان» همچون همیشه «جز سرکوب نبوده است.»

در ادامه این بیانیه آمده است،‌ اجرای حکم زندان این سه تن در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا و به‌رغم اعتراض‌های مردمی و نهادهای بین‌المللی، ادامه‌ «سیاست قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای و به خاموشی کشاندن نویسندگان و دگراندیشان» توسط جمهوری اسلامی است.

کانون نویسندگان ایران همچنین مصادیق اتهامات وارده به این سه عضو پیشین هیئت دبیران کانون را، مشارکت در تدوین کتاب «۵۰ سال کانون نویسندگان ایران»، انتشار بیانیه‌های کانون، حضور بر مزار محمد مختاری و محمدجعفر پوینده و شرکت در مراسم سالگرد احمد شاملو اعلام کرد و نوشت آنها در پی «پرونده‌سازی وزارت اطلاعات» و با حکم «بیدادگاه قوه‌ی قضاییه» به زندان محکوم شده‌اند.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود،‌ پرونده این سه نفر در سال ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به جریان افتاد و نهایتا دی ماه سال ۹۸ احکام این نویسندگان در دادگاه تجدیدنظر تایید و براساس آن، رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

این سه عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، روز پنجم مهرماه سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG