لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

کانون نویسندگان ایران: بکتاش آبتین در وضعیت «کمای مصنوعی» قرار گرفته است؛ تلاش پزشکان برای ادامه روند درمان


تصویری از بکتاش آبتین،‌ از اعضای کانون نویسندگان ایران
تصویری از بکتاش آبتین،‌ از اعضای کانون نویسندگان ایران

کانون نویسندگان ایران اعلام کرد وضعیت بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و عضو سابق هیئت دبیران این کانون، وخیم‌تر شده و پزشکان از روز شنبه ١١ دی‌ ماه برای ادامه روند درمان، او را در وضعیت کمای مصنوعی قرار دادند.

بکتاش آبتین در ۱۵ آذر بعد از وخامت حالش در پی بروز علائم ابتلا به کرونا، از زندان به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد.

خانواده آقای آبتین بعد از یک هفته تلاش، موفق به کسب مرخصی استعلاجی و انتقالش به بیمارستان دیگری برای ادامه درمان او شدند.

به گزارش کانون نویسندگان، درگیری بالای ریه و پایین بودن جدی سطح اکسیژن خون باعث شده که با وجود تلاش شبانه‌روزی کادر درمان، آقای آبتین روزهای بعد را بی هیچ نشانه‌ای از بهبودی سپری کند.
وی از مهرماه سال گذشته دوران محکومیت شش ساله‌اش را در زندان اوین به اتهام تبیلغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی سپری می‌کند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در واکنش به وخامت حال بکتاش آبتین، در صفحه رسمی‌اش در شبکه توییتر نوشت محروم کردن از حق درمان پزشکی در زندان اقدام به قتل زندانی است و نقض فاحش اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی است که ایران هر دوی آنها را امضا کرده است.

پرونده بکتاش آبتین، به همراه دو نویسنده دیگر به نام‌های کیوان باژن و رضا خندان مهابادی در سال ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به جریان افتاد و احکام این نویسندگان به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» دی ماه سال ۹۸ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

بنا بر احکام صادره بکتاش آبتین به شش سال زندان محکوم شده است.

وی به همراه آقایان باژن و خندان مهابادی در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، روز ۵ مهرماه سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شد.

XS
SM
MD
LG