لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۲

ابتلای یک نویسنده دیگر به کرونا؛ رضا خندان از اوین به بیمارستان منتقل شد


رضا خندان مهابادی،‌ از اعضای کانون نویسندگان ایران
رضا خندان مهابادی،‌ از اعضای کانون نویسندگان ایران

پس از اعلام خبر ابتلای بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی به ویروس کرونا و وخامت وضعیت جسمی او، کانون نویسندگان ایران از انتقال رضا خندان (مهابادی)، دیگر عضو زندانی این کانونی به بیمارستان خبر داد.

کانون نویسندگان ایرن با اعلام این خبر افزود روز سه‌شنبه ۳۰ آذرماه در پی تشدید وضعیت نامساعد جسمی رضا خندان (مهابادی)، نویسنده و پژوهشگر زندانی که طی روزهای گذشته دچار تب، تنگی نفس، سرفه،‌ بدن درد و کاهش سطح اکسیژن بود، وی از بند ۸ زندان اوین به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده است.

به گزارش این کانون، پس از آنکه این نویسنده زندانی چند بار طی روزهای گذشته به بهداری اوین منتقل شد، و در پی اعتراض همبندان او مبنی بر عدم رسیدگی به وضعیت سلامت آقای خندان، مسئولان زندان موافقت کردند این نویسنده زندانی را به بیمارستان طالقانی در تهران منتقل کنند.

بنا بر این گزارش، رضا خندان (مهابادی) در حال حاضر تحت حفاظت نیروهای امنیتی بستری است و گفته می‌شود امکان ملاقات با او و دسترسی به پرونده‌ پزشکی‌اش وجود ندارد. این گزارش می‌افزاید اعضای خانواده او در تلاش هستند تا اطلاعات دقیق‌تری از وضعیت سلامت و بیماری آقای خندان به دست آورند.

کانون نویسندگان ایران افزوده است خانواده‌ این نویسنده زندانی، امیدوارند با توجه به وخامت حال آقای خندان بتوانند برای او مرخصی استعلاجی بگیرند و با انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستانی دیگر روند درمان وی را تحت نظارت خود پیش ببرند.

بکتاش آبتین، دیگر عضو این کانون نیز طی روزهای گذشته پس از ابتلا به ویروس کرونا در زندان و وخیم شدن وضعیت جسمی اش به بیمارستان منتقل شد، و به گزارش کانون نویسندگان ایران، با وجود تلاش کادر درمان، تاکنون وضعیت جسمی آقای آبتین بهبود نیافته است.

هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با ابتلای دیگر زندانیان بند ۸ زندان اوین به ویروس کرونا منتشر نشده است و کانون نویسندگان ایران می‌گوید اکنون با بروز علائم مشابه در رضا خندان و بی‌توجهی عامدانه‌ مسئولان زندان به سلامت و جان زندانیان این نگرانی‌ها بیش از پیش جدی شده است.

کانون نویسندگان ایران می‌گوید: «به نظر می‌رسد حکومت که نتوانسته مقاومت زندانیان معترض را در هم بشکند، اکنون تصمیم گرفته برای خلاصی از دست آنان تیغ کرونا را به کار گیرد.»

پرونده بکتاش آبتین، کیوان باژن، و رضا خندان مهابادی، سه نویسنده ایرانی و از اعضای پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، در سال ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به جریان افتاد و احکام این نویسندگان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام دی ماه سال ۹۸ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

بنا بر احکام صادره رضا خندان و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

این سه نویسنده ایرانی در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، روز پنجم مهرماه سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG